piątek, 12 kwietnia

W ramach przebudowanej aplikacji Dom w iOS 16 i iPadOS 16, wszystko wskazuje na to, że Apple usunął możliwość wykorzystania iPada jako huba domowego czyli centrum zarządzenia akcesoriami w domu.

Dla tych, którzy nie wiedzą, co robi domowy hub wyjaśniamy – to platforma HomeKit umożliwiająca zdalne sterowanie kompatybilnymi inteligentnymi urządzeniami domowymi. Niektóre funkcje, takie jak automatyzacja oparta na lokalizacji, wymaga wyznaczonego huba domowego, który pozostaje włączony i podłączony w domu, gdy jesteśmy poza nim.

Na przykład w przypadku Home Hubu niektóre termostaty mogą zmieniać temperaturę na bardziej ekonomiczną za każdym razem, gdy wychodzicie z domu, korzystając z wirtualnej granicy geograficznej (geofencing). Home Hub pozwala również używać Siri do uruchamiania scen, gdy jesteście poza domem.

W systemie iOS 15 Apple umożliwiał wyznaczenie Apple TV, HomePoda lub iPada jako Home Hub, ale w iOS 16, który jest obecnie w wersji beta, tylko Apple TV i HomePod są obsługiwane jako domowe huby o czym informuje aplikacja Dom.

Dom-iOS16

Pomimo tej zmiany należy zauważyć, że iPadOS 16 beta 1 nadal umożliwia wyznaczenie iPada jako domowego huba. Jednak biorąc pod punkt 13 w przypisach na stronie zapowiadającą iOS 16, a także uwagi dotyczące interfejsu w iPadOS 16, prawdopodobnie ta możliwość zostanie usunięta w późniejszej wersji oprogramowania. To może być aktualnie dość spory problem dla polskich użytkowników biorąc pod uwagę fakt, że HomePod nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. Zatem pozostaje tylko zakup Apple TV co wiąże się z niespodziewanym wydatkiem.

Apple nie wyjaśnił, dlaczego iPad wypadł z listy kompatybilnych urządzeń domowego huba w iOS 16, ale może to mieć coś wspólnego z ogłoszeniem Apple, że HomeKit będzie obsługiwać nadchodzący standard inteligentnego domu Matter kompatybilnego z wieloma platformami, gdy ten zostanie uruchomiony na jesieni.

Matter pozwoli użytkownikom HomeKit zintegrować więcej urządzeń inteligentnego domu niż kiedykolwiek wcześniej i sterować nimi za pomocą aplikacji Dom i Siri. Matter ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku, co prawdopodobnie będzie miało miejsce mniej więcej w tym czasie, kiedy iOS 16 zostanie oficjalnie opublikowany jesienią.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pawl
Pawl
1 rok temu

HomePod to obecnie najlepsze urządzenie do domowego Hubu. I bez problemu dostępne w Polsce

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx