piątek, 12 kwietnia

Connectivity Standards Alliance, do którego należą duże firmy technologiczne, takie jak Apple, Amazon i Google, ogłosiło dzisiaj wprowadzenie „Matter”, nowego interoperacyjnego standardu bezpiecznej łączności, przeznaczonego dla inteligentnych urządzeń domowych.

Wcześniej znany jako „Project CHIP”, Matter to ujednolicony protokół łączności oparty na protokole IP, który będzie używany do budowania i łączenia ekosystemów Internetu rzeczy. Jest wolny od opłat licencyjnych i umożliwia komunikację między szeroką gamą inteligentnych urządzeń, a także służy jako pieczęć zatwierdzenia że elementy zbudowane zgodnie z tym standardem są niezawodne, bezpieczne i mogą ze sobą współpracować.

Matter zapewnia, że inteligentne urządzenia domowe są kompatybilne z inteligentnymi usługami domowymi i usługami głosowymi takimi jak Amazon Alexa, HomeKit, Google Assistant, SmartThings i nie tylko, z pierwszą specyfikacją Matter działającą w istniejących technologiach sieciowych takich jak Ethernet, WiFi, Thread i Bluetooth Low Energy. Matter został zaprojektowany z myślą o kilku kluczowych cechach:

  • Prostota – łatwość zakupu i obsługi. Upraszczanie doświadczeń związanych z połączeniami
  • Interoperacyjność – urządzenia wielu marek natywnie współpracują ze sobą. Zapewnienie większej kompatybilności
  • Niezawodność – spójna i elastyczna łączność lokalna
  • Bezpieczeństwo – utrzymywanie bezpiecznych połączeń
  • Elastyczność – Matter ułatwia użytkownikom konfigurowanie i kontrolowanie urządzeń w wielu ekosystemach jednocześnie

Pierwsze urządzenia wykorzystujące Matter mają zostać wydane pod koniec 2021 roku, a producenci inteligentnych urządzeń domowych pracują nad zgodnymi z Matter żarówkami, wtyczkami, gniazdkami, termostatami, zamkami do drzwi, czujnikami, zasłonami okiennymi, telewizorami i nie tylko.

Wśród pierwszych firm, które zdecydowały się na wdrożenie nowego standardu są Amazon, ASSA ABLOY, Comcast, Espressif Systems, Eve Systems, Google, Grundfos Holding A/S, Huawei, Infineon Technologies, LEEDARSON, Legrand, Nanoleaf, Nordic Semiconductor, NXP Semiconductors, Qorvo, Resideo, Schlage, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, SmartThings, Somfy, STMicroelectronics, Texas Instruments, Tuya Smart, ubisys, Wulian i Zumtobel Group.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx