czwartek, 5 grudnia

Według renomowanego analityka Apple, Ming-Chi Kuo, chip A16 iPhone’a 14 Pro może być niewielkim ulepszeniem w stosunku do A15 Bionic z iPhone’a 13. Jednak największą niewiadomą wciąż pozostaje charakter chipu M2.

raty-euro

Kuo informuje, że w związku z tym, że znacznie lepsze procesy produkcyjne TSMC N3 i N4P nie będą dostępne do masowej produkcji aż do 2023 roku, to na dzień dzisiejszy N5P i N4 to najlepiej opłacalne technologie dostępne dla nowych chipów Apple, które mają zostać wprowadzone na rynek w tym roku. Kuo uważa, że N4 nie ma znaczącej przewagi nad N5P, procesem używanym obecnie do produkcji chipa A15 Bionic w linii iPhone 13 i iPada mini, więc Apple planuje podobno pozostać przy N5P dla chipa A16. Poprawa wydajności układu A16 w porównaniu z A15 jest zatem według Kuo „mocno umowna”, co prowadzi do twierdzenia, że nazwanie układu iPhone’a 14 Pro A16 jest „bardziej celem marketingowym”.

Kuo dodał, że przeprojektowany MacBook Air, kolejne urządzenie, które ma pojawić się w tym roku, ma „te same ograniczenia techniczne co A16” z N5P. Zasugerował, że całkowite przeprojektowanie tegorocznego MacBooka Air to „już duży atut sprzedażowy”, co może oznaczać, że chwalenie się znaczną poprawą chipów może być mniej ważne dla tego urządzenia.

Zamiast tego, Kuo zasugerował, że Apple może dać większe zmiany pierwszym chipom M2 w 14- i 16-calowych modelach MacBook Pro nowej generacji. Chociaż Apple może nazwać chip M2 w przeprojektowanym MacBooku Air, aby zwiększyć jego sprzedaż, pomimo niewielkich ulepszeń w stosunku do istniejącego M1, to może również zdecydować się zachować nazwę M2 dla znacznie bardziej znaczącej aktualizacji w porównaniu z poprzednią generacją do roku 2023 w celu dalszego wzmocnienia wizerunku chipów Apple Silicone.

Kuo informował na początku tego roku, że tegoroczny MacBook Air dalej będzie posiadał układ M1 zamiast M2, więc możliwe jest, że Apple wprowadzi tylko nieznacznie ulepszoną jego wersje. Oferowanie urządzeń z ulepszoną generacją standardowego chipu M1 może dać Apple więcej czasu przed wydaniem komputerów Mac z układem M2.

Na podstawie tych informacji może się okazać, że „prawdziwy” układ M2 pojawi się dopiero w 2023 roku, a układy w nadchodzących urządzeniach, takich jak iPhone 14 Pro i przeprojektowany MacBook Air, będą mocno przypominać A15. Co więcej, mówi się, że standardowe modele iPhone’a 14 zachowają ten sam chip A15 z linii iPhone 13. W rezultacie rok 2022 może być rokiem mniejszych, iteracyjnych aktualizacji chipów Apple, z większymi ulepszeniami przewidzianymi na rok 2023 dzięki dostępności bardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx