niedziela, 19 maja

Po tym jak pierwsze zamówione MacBooki Air M2 zaczęły trafiać w ręce użytkowników, zaczęły się pojawiać pierwsze recenzje nowego komputera. Godnym uwagi szczegółem potwierdzonym przez The Verge jest to, że model podstawowy w cenie 6999 złotych posiadający pamięć 256 GB ma pojedynczy układ NAND, co może prowadzić do wolniejszych prędkości SSD w testach porównawczych. Jednak w rzeczywistości wydajność może się różnić.

W zeszłym miesiącu odkryto, że w testach porównawczych model 13-calowego MacBooka Pro o pojemności 256 GB z chipem M2 ma do 50% wolniejsze prędkości odczytu SSD i do 30% wolniejsze prędkości zapisu SSD w porównaniu z analogicznym modelem poprzedniej generacji.

Sytuacja wynika z faktu, że Apple przestawił się na używanie jednego układu pamięci flash o pojemności 256 GB zamiast dwóch układów 128 GB w podstawowych modelach nowego MacBooka Air i 13-calowego MacBooka Pro. Konfiguracje wyposażone w 512 GB lub więcej pamięci są wyposażone w więcej chipów NAND, co pozwala na równoległe działanie szybszych prędkości.

W oświadczeniu wydanym dla The Verge Apple powiedział, że chociaż testy porównawcze nowego MacBooka Air i 13-calowego MacBooka Pro z 256 GB pamięci masowej „mogą wykazywać różnicę” w porównaniu z modelami poprzedniej generacji, rzeczywista wydajność jest „jeszcze szybsza”:

Dzięki zwiększonej wydajności M2 nowy MacBook Air i 13-calowy MacBook Pro są niewiarygodnie szybkie, nawet w porównaniu z laptopami Mac z wydajnym układem M1. Te nowe systemy wykorzystują nową pamięć NAND o wyższej gęstości, która umożliwia użycie 256 GB pamięci przy użyciu jednego chipa. Podczas gdy testy porównawcze dysku SSD 256 GB mogą wykazywać różnicę w porównaniu z poprzednią generacją, wydajność tych systemów opartych na M2 w rzeczywistych działaniach jest jeszcze szybsza.

Nie jest jasne, czy oświadczenie Apple odnosi się do rzeczywistej wydajności dysku SSD, czy ogólnej wydajności systemu. Niektóre testy podstawowego modelu 13-calowego MacBooka Pro z chipem M2 pokazały, że prędkości SSD były wolniejsze nawet w rzeczywistych warunkach, choć wyniki faktycznie były różne. Nie mniej najważniejsza informacja dla użytkownika jest taka, że lepiej wybrać nowego MacBooka Air z co najmniej 512 GB pamięci masowej, aby uniknąć potencjalnego wpływu obniżonych prędkości.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx