piątek, 20 września

Google oficjalnie wydało ChromeOS Flex, sposób na zmianę systemu operacyjnego dla starszych komputerów PC i Mac, która zasadniczo zamienia je w Chromebooki.

W całej koncepcji chodzi o to, że jeśli macie przestarzałego już się Maca, na którym nie można już uruchomić najnowszej wersji systemu macOS, możecie zainstalować na nim ChromeOS Flex za pomocą rozruchowej pamięci USB, a następnie wypróbować, co ma do zaoferowania system operacyjny Google w chmurze.

Google rozpoczął testowanie ChromeOS Flex na początku tego roku z dostępem do wersji beta. Po usunięciu od tego czasu 600 błędów firma zachęca osoby fizyczne, szkoły i firmy do pobierania oprogramowania, aby „z łatwością wypróbować nowoczesne przetwarzanie z zarządzaniem w chmurze”, jednocześnie przedłużając żywotność starszych urządzeń i zmniejszając w ten sposób ilość elektrośmieci.

ChromeOS Flex jest wynikiem zakupu firmy Neverware przez Google w 2020 roku, oferującej aplikację o nazwie CloudReady, która pozwala użytkownikom konwertować stare komputery na urządzenia z ChromeOS.

System operacyjny jest certyfikowany do pracy na ponad 400 urządzeniach, w tym na komputerach Mac wydanych po 2010 roku z 16 GB bezpłatnego miejsca na dysku. Korzystanie z OS Flex jest bezpłatne dla osób fizycznych, ale szkoły i firmy korzystające z CloudReady będą nadal ponosić odpowiednią opłatę abonamentową.

Google twierdzi, że ChromeOS Flex ma taki sam wygląd i działanie, jak ChromeOS dostarczany z każdym Chromebookiem, ponieważ jest zbudowany na tej samej podstawie kodu i zawiera Asystenta Google, przeglądarkę Chrome i Udostępnianie w pobliżu. Nie ma jednak Sklepu Google Play, a Google określiło kilka innych, głównie systemowych ograniczeń systemu OS Flex, które odróżniają go od ChromeOS na natywnych urządzeniach Google.

Jeśli nie macie pewności czy zainstalować ChromeOS Flex na Waszych urządzeniach, możecie tymczasowo uruchomić go za pomocą instalatora USB. W ten sposób możecie przetestować i zweryfikować, czy funkcje urządzenia, takie jak narzędzia sieciowe i wejściowe, działają zgodnie z oczekiwaniami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 lat temu

Na macbooku pro z 2013 roku, niby certyfikowanym, fajnie wygląda i działa nawet przyjemnie ale ma tendencję do restartów całego komputera. Na ten moment chyba fajniej i stabilniej korzysta się z OpenCore Legacy Patcher’a i najnowszej wersji MacOS’a. Stabilniej i lepiej działa też w pełni wspierany Big Sur.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx