sobota, 25 maja

Google ogłosił wczesny dostęp do Chrome OS Flex, sytemu, który ma być metodą na szybką wymianę systemu operacyjnego na starszych komputerach PC i Mac przekształcając je zasadniczo w Chromebooki.

Firma zachęca osoby prywatne, szkoły i firmy do pobrania Chrome OS Flex, aby mogły „z łatwością wypróbować nowoczesny system z zarządzaniem w chmurze”, jednocześnie wydłużając żywotność starszych urządzeń, a tym samym zmniejszając ilość e-śmieci.

Jeśli macie starzejącego się Maca, który nie może uruchomić systemu macOS 12 Monterey, możecie zainstalować na nim Chrome OS Flex za pomocą rozruchowej pamięci USB, a następnie wypróbować, co ma do zaoferowania system operacyjny Google w chmurze. Na stronie internetowej czytamy:

Bezpłatna aktualizacja, na którą czekały Twoje komputery PC i Mac.

Zainstaluj Chrome OS Flex na komputerach PC i Mac, aby były bezpieczne, szybko się uruchamiały, nie zwalniały z upływem czasu, aktualizowały się automatycznie w tle i można nimi zarządzać z chmury.

Google twierdzi, że Chrome OS Flex ma taki sam wygląd i działanie, jak system operacyjny Chrome dostarczany z każdym Chromebookiem, ponieważ jest zbudowany na tej samej podstawie kodu i obejmuje Asystenta Google, przeglądarkę Chrome i Udostępnianie w pobliżu. Jednak obecnie nie ma w nim sklepu Google Play, a Google określiło kilka innych, głównie systemowych ograniczeń systemu OS Flex, które odróżniają go od Chrome OS na natywnych urządzeniach Google.

Chrome OS Flex jest wynikiem zakupu Neverware przez Google w 2020 roku, firmy oferującej aplikację o nazwie CloudReady umożliwiającą użytkownikom konwertowanie starych komputerów na urządzenia z systemem operacyjnym Chrome.

Google twierdzi, że automatycznie przeniesie użytkowników domowych, szkolnych i korporacyjnych CloudReady do Chrome OS Flex, gdy system operacyjny będzie stabilny. Korzystanie z OS Flex jest bezpłatne dla osób fizycznych, ale szkoły i firmy korzystające z CloudReady będą nadal ponosić odpowiednią opłatę abonamentową.

Jeśli chcecie wypróbować Chrome OS Flex, możecie dowiedzieć się więcej i pobrać go z witryny Chrome Enterprise. Ponieważ jest to wczesny dostęp, można spodziewać się w nim pewnych błędów. Jeśli nie chcecie go instalować, system operacyjny można uruchomić bezpośrednio z pamięci USB. Oczekuje się, że stabilna wersja systemu operacyjnego zostanie wypuszczona w nadchodzących miesiącach.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx