niedziela, 21 lipca

Według Marka Gurmana z Bloomberga Apple prowadzi rozmowy z Google w sprawie zintegrowania silnika Gemini AI z iPhonem w ramach systemu iOS 18.

W raporcie, w którym powołuje się osoby zaznajomione z sytuacją, Gurman twierdzi, że obie firmy prowadzą „aktywne negocjacje”, aby pozwolić Apple licencjonować generatywne, wielojęzyczne modele Google w celu obsługi niektórych nowych funkcji dostępnych w iOS 18.

„Obie strony nie zdecydowały jeszcze o warunkach dotyczących brandingu sztucznej inteligencji ani nie sfinalizowały, w jaki sposób zostanie ona wdrożona” – podają źródła raportu.

Od jakiegoś czasu krążą plotki, że wraz z wydaniem systemu iOS 18 jeszcze w tym roku Apple wprowadzi nowe, istotne funkcje sztucznej inteligencji do systemu operacyjnego iPhone’a. Według Gurmana, Apple koncentruje się jednak na funkcjach, które działają na urządzeniu i nie wymagają połączenia z Internetem.

Aby zapewnić dodatkowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji oparte na chmurze, takie jak możliwość tworzenia obrazów i pisania tekstów na podstawie pojedynczych podpowiedzi, Apple poszukuje partnera, który posiada już niezbędną infrastrukturę sprzętową na dużą skalę i możliwości obliczeniowe.

Według wcześniejszych raportów Gurmana, Apple wewnętrznie testuje „Apple GPT”, który może konkurować z ChatGPT OpenAI. Firma projektuje także framework „Ajax” dla dużych modeli językowych i podobno wydaje miliony dolarów dziennie na badania nad konwersacyjną sztuczną inteligencją, ponieważ szkolenie modeli językowych wymaga dużej ilości sprzętu.

Jednak technologia ta nadal nie jest tak zaawansowana jak narzędzia Google i innych konkurentów, co sprawia, że według najnowszego raportu partnerstwo wydaje się lepszą opcją.

Jeśli negocjacje nie przyniosą skutku, Apple może poszukać innego dostawcy generatywnej sztucznej inteligencji, takiego jak OpenAI, lub zwrócić się do innych partnerów. Jeśli jednak rozmowy doprowadzą do zawarcia umowy, może ona zrekompensować wszelkie straty wynikające z presji regulacyjnej, przed którą stoi istniejące partnerstwo obu firm w zakresie wyszukiwania.

Google przez kilka lat płacił Apple miliardy dolarów za pozostawienie swojej wyszukiwarki jako domyślnej opcji w przeglądarce Safari na urządzeniach Apple. Istniejąca umowa podlega jednak kontroli regulacyjnej ze strony Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej w związku z obawami, że pomaga ona Google w utrzymywaniu monopolu na wyszukiwanie.

Zarówno The Information, jak i analityk Jeff Pu twierdzą, że Apple będzie mieć dostęp do pewnego rodzaju funkcji generatywnej sztucznej inteligencji na iPhonie i iPadzie pod koniec 2024 roku, kiedy pojawi się iOS 18. Jednak analityk Apple, Ming-Chi Kuo, powiedział w sierpniu, że „nic nie wskazuje na to”, aby technologia generatywnej sztucznej inteligencji miała pojawić się w 2024 roku i stwierdził, że prace Apple nad generatywną sztuczną inteligencją „znacznie pozostają w tyle za konkurencją”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx