sobota, 20 kwietnia

Firma Meta, właściciel Facebooka, została ukarany rekordową grzywną w wysokości 1,2 miliarda Euro przez organy regulacyjne Unii Europejskiej za niewłaściwe obchodzenie się z informacjami o użytkownikach i otrzymała nakaz zawieszenia przesyłania danych od użytkowników z UE do Stanów Zjednoczonych.

Grzywna została nałożona przez irlandzką Komisję Ochrony Danych, która reguluje Facebooka w całej UE, po tym, jak orzekła, że przesyłanie danych z sieci społecznościowej do USA „nie dotyczyło zagrożeń dla podstawowych praw i wolności” użytkowników z UE, ale naruszyło ogólne rozporządzenie dotyczące ochrony danych.

Grzywna jest największą, jaką kiedykolwiek nałożono na mocy unijnego prawa dotyczącego prywatności RODO. Poprzednia kara w wysokości 746 mln Euro została nałożona na Amazon w 2021 roku za podobne naruszenia prywatności.

Oprócz grzywny, Meta otrzymała pięć miesięcy na zawieszenie jakiegokolwiek przyszłego przekazywania danych osobowych do USA i sześć miesięcy na zakończenie „niezgodnego z prawem przetwarzania, w tym przetrzymywania danych w USA”. Instagram i WhatsApp, których Meta również jest właścicielem, nie podlegają tym wymogom.

Poprzedni mechanizm legalnego przekazywania danych osobowych między USA a UE, znany jako pakt „Tarcza Prywatności”, został obalony przez sąd najwyższy bloku UE w 2020 roku. Irlandzki regulator zarzucił Meta naruszenie unijnych przepisów RODO, gdy pomimo orzeczenia sądu kontynuowała przekazywanie danych osobowych do USA po 2020 roku.

Sprawa ciągnie się już od dekady. W 2013 roku Max Schrems, austriacki działacz na rzecz prywatności, wniósł zaskarżenie prawne przeciwko Facebookowi, w związku z obawami wynikającymi z doniesień Edwarda Snowdena. Ten z kolei uważał, że dane użytkowników z UE nie są wystarczająco chronione przed amerykańskimi agencjami wywiadowczymi podczas przesyłania przez Atlantyk.

„Ta decyzja jest błędna, nieuzasadniona i stanowi niebezpieczny precedens dla niezliczonych innych firm przesyłających dane między UE a USA” – powiedział Nick Clegg, prezes Facebooka ds. spraw globalnych, odpowiadając na tę decyzję w poście na blogu. „Będziemy odwoływać się od orzeczenia, w tym od nieuzasadnionej i niepotrzebnej grzywny, i będziemy dążyć do wstrzymania nakazów na drodze sądowej”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx