sobota, 21 września

Jak informuje Bloomberg, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych szykuje się do pozwu przeciwko Apple za naruszenie przepisów antymonopolowych już w najbliższy czwartek.

Pozew ten będzie zwieńczeniem dochodzenia, które rozpoczęto w 2019 roku jako przegląd antymonopolowy czołowych firm technologicznych. Amerykańscy regulatorzy już wcześniej pozwały Google, Meta i Amazon.

Przez ostatnich kilka lat przedstawiciele Apple wielokrotnie spotykali się z Departamentem Sprawiedliwości, a dochodzenie obejmowało wszystko, od iMessage po kwestie reklamowe. Oto niektóre z obszarów badanych przez Departament Sprawiedliwości:

  • Współpraca Apple Watch z iPhonem w porównaniu do współpracy z innymi smartwatchami.
  • Zamykanie przez Apple ekosystemu iMessage przed konkurentami.
  • Blokowanie przez Apple firmom finansowym oferowania usług płatności zbliżeniowych podobnych do Apple Pay.
  • Faworyzowanie przez Apple własnych aplikacji i usług w stosunku do tych oferowanych przez deweloperów zewnętrznych.
  • Blokowanie przez Apple aplikacji do gier w chmurze w App Store.
  • Ograniczanie przez Apple dostępu do usług lokalizacyjnych iPhone’a dla urządzeń konkurencyjnych wobec AirTag.
  • Wpływ „Przejrzystości Śledzenia Aplikacji” na zbieranie danych reklamowych.
  • Prowizje od zakupów w aplikacji pobierane przez Apple.

Zdaniem Bloomberga, Departament Sprawiedliwości zamierza argumentować, że Apple stosował nielegalne praktyki w celu utrzymania dominującej pozycji na rynku, blokując konkurentom dostęp do funkcji sprzętowych i programowych iPhone’a.

Konkurenci Apple, tacy jak Tile, Beeper, Basecamp, Meta i Spotify, rozmawiali z przedstawicielami ds. antymonopolu, aby wyrazić swoje niezadowolenie z praktyk Apple. Podobnie postąpiły duże banki. W 2020 roku podkomisja Sądownicza Izby Reprezentantów USA doszła do wniosku, że firmy Apple, Meta, Google i Amazon posiadają „rodzaj monopoli” widziany ostatnio „w erze baronów naftowych i magnatów kolejowych”. Podkomisja zaleciła wprowadzenie nowych przepisów antymonopolowych, ale Departament Sprawiedliwości postanowił najpierw zająć się Google, a dopiero potem Apple, ponieważ firma ta była już uwikłana w pozew antymonopolowy z Epic Games.

W systemie iOS 17.4 Apple musiał dokonać znaczących zmian w funkcjonowaniu App Store w Unii Europejskiej, aby dostosować się do wymogów ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Niedawno firma została również ukarana grzywną w wysokości 1,8 miliarda EUR w Europie za działania antykonkurencyjne wobec konkurencyjnych serwisów stramingowych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx