wtorek, 18 czerwca

Jeśli masz dość nowy model MacBook’a Air lub MacBook Pro, to wiesz, że pisanie na nim w ciemnym pokoju nie stanowi problemu dzięki podświetlanej klawiaturze. Teraz wydaje się, że Apple zamierza rozszerzyć tę funkcję także do gładzika. W nowym zgłoszeniu patentowym zatytułowanym „podświetlany Touchpad”, firma z Cupertino opisuje nową, dotykową technologię, które nie tylko świeci, ale także stanowi „ulepszony mechanizm sprzężenia zwrotnego”.

Odkryty przez AppleInsider patent, został po raz pierwszy złożony już w kwietniu, ale opublikowano go dopiero dzisiaj. Wydaje się, że pierwotnie przeznaczony był jako nowa wersja dotykowego koła dla iPodów, ale został rozszerzony do użytku w takich elementach jak gładzik notebooka lub akcesoria takie jak Magic Trackpad.

Patent nie tylko opisuje Touchpada, który świeci w ciemnym otoczeniu, ale także ma na celu „dać inne informacje dotyczące używania go”. Dla przykładu, jedno ze zdjęć pokazuje oświetlenie podążające za palcem użytkownika, które zmienia kolor lub jasność w zależności od zastosowanego nacisku.

Patent zauważa, że technologia może mieć wiele różnych zastosowań, które są przydatne w różnych sytuacjach obliczeniowych. W jednym z przykładów, Touchpad świeci się na określonym obszarze, zachęcając użytkownika do dotknięcia tego właśnie, szczególnego miejsca.

Apple zauważa, że podświetlenie Touchpada wymagałoby tanich i wydajnych diod LED, które mogą być ułożone w prosty wzór. Diody LED dałyby wystarczające silne światło, jeśli umieszczono by je pod Touchpadem.

Patent wspomina również o bardziej skomplikowanej – i bardziej kosztownej – metodzie oświetlenia, w tym LCD i panelu OLED. Zaletą korzystania z LCD i paneli OLED jest to, że różne kontrolki mogły być prezentowane na wyświetlaczu – taki rodzaj mini iPoda Touch wbudowany w MacBook’a. Na przykład, można by zobaczyć konsolę sterowania muzyką po otwarciu iTunes, przyciski kalkulatora podczas korzystania z aplikacji finansowej, a nawet zegar lub timer.

Podobnie jak ze wszystkimi patentami Apple, nie możemy być pewni, że kiedykolwiek staną się fizycznym produktem. Choć jedyne co wiemy, to że Apple przynajmniej pracuje nad taką technologią.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx