poniedziałek, 15 kwietnia

Apple może rozważać powrót do kultowego, podświetlanego logo Apple w przyszłych modelach MacBooka. Wskazuje na to nowo opublikowany patent.

Niegdyś najbardziej rozpoznawalny widok świecącego emblematu logo Apple na pokrywie wielu laptopów Mac wprowadzono na rynek na początku 2000 roku i był tym charakterystycznym symbolem do 2015 roku.

Zgłoszony przez Apple w maju 2022 roku i opublikowany w zeszłym tygodniu przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, nowy patent podsumowuje różne implementacje „Urządzeń elektronicznych z podświetlanymi, częściowo lustrzanymi strukturami”, ale ilustrowany przykład nie pozostawia czytelnikom żadnych wątpliwości jak konkretnie Apple chciałby to wykorzystać.

patent-apple-podswietlane-logo

„Urządzenie elektroniczne, takie jak laptop lub inne urządzenie, może mieć obudowę. W obudowie można zamontować takie elementy, jak wyświetlacz i klawiatura. Z tyłu obudowy może znajdować się logo. Logo lub inne struktury w urządzeniu może być wyposażone w podświetlane, częściowo odbijające lustro. Lustro może nadać logo lub innym strukturom lśniący wygląd, jednocześnie zasłaniając elementy wewnętrzne przed widokiem. Jednocześnie częściowa przezroczystość lusterka umożliwia podświetlenie od wewnątrz urządzenia(…)”

Patently Apple, który tradycyjnie jako pierwszy zwrócił uwagę na dokument, zauważa, że trzech inżynierów wymienionych w patencie dołączyło do Apple dopiero w 2018 roku, długo po tym, jak podświetlane logo zostało usunięte z laptopów Mac. Wskazuje to, że opisywana w patencie metodologia jest już zupełnie inna niż ta wykorzystywana wcześniej.

Pierwszym laptopem Mac z podświetlanym logo Apple był PowerBook G3 trzeciej generacji wprowadzony na rynek w 1999 roku, a świecący symbol stał się ostoją kolejnych notebooków Apple przez kolejne 16 lat. Jedyna zmiana w tamtym okresie polegała na tym, że logo zostało odwrócone do góry, tak że nie było już widoczne dla widzów do góry nogami, gdy ktoś siedział publicznie z otwartą pokrywą.

W 2015 roku firma Apple zaczęła usuwać podświetlenie ze swoich laptopów, zaczynając od ultracienkiego 12-calowego MacBooka, który zamiast świecącego miał wypolerowane metalowe logo, takie jak te widoczne na iPadach. W 2016 roku nowa generacja modeli MacBook Pro kontynuowała nieoświetlony trend, a od tego czasu Apple nie wypuścił laptopa Mac ze świecącym logo.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx