czwartek, 5 grudnia

Użytkownicy iPhone’ów, zwłaszcza posiadacze starszych modeli, nieustannie szukają sposobów na oszczędzanie baterii. Każdy, kto używa telefonu Apple przez dłuższy czas, doskonale zdaje sobie sprawę, jak szybko potrafi rozładować się w nim bateria. A jeśli jesteście poza domem i nie macie ładowarki, może to być prawdziwy problem.

raty-euro

Wiele osób ucieka się więc do różnych metod oszczędzania baterii. Jedną z nich jest zamykanie aplikacji z tła poprzez przesunięcie ich w górę ekranu. Wydawałoby się to logiczne. Im mniej otwartych aplikacji, tym mniej pracy dla urządzenia, a co za tym idzie – dłuższa żywotność baterii.

I choć napisano już na ten temat sporo, to wciąż widzę  jak dużo osób idzie za tym trybem myślenia. Jednak jak wyjaśnia Apple wyjaśniła, jest on błędny.

Chociaż możecie szybko przełączać się między otwartymi aplikacjami, to te działające w tle nie są tak aktywne, jak nam się wydaje. Na swoim forum dyskusyjnym Apple wyjaśnia: „Gdy pojawiają się ostatnio używane aplikacje, nie są one otwarte, ale znajdują się w trybie czuwania, aby ułatwić nawigację i pracę wielozadaniową”.

Niektóre aplikacje, które ostatnio zostały zamknięte, będą działać „przez krótki czas”, ale gdy tylko przejdą w stan zawieszenia, nie są już „aktywnie używane, otwarte ani nie zużywają zasobów systemowych”.

Oznacza to, że nie rozładowują baterii, a ich zamknięcie nie sprawi, że telefon będzie działał dłużej. Wręcz przeciwnie, wymuszanie zamykania aplikacji może być szkodliwe, o czym Apple informuje: „Aplikację należy zamykać tylko wtedy, gdy nie odpowiada”.

John Gruber, dziennikarz zajmujący się gadżetami, na swoim blogu Daring Fireball wyjaśnił dlaczego zamykanie aplikacji może mieć negatywny wpływ na baterię. Gruber wyjaśnił:

Aplikacje w tle są de facto ‘zamrożone’, co znacznie ogranicza ich możliwości działania i zwalnia używaną przez nie pamięć RAM. iOS radzi sobie z tym doskonale. System iOS jest tak dobry w zarządzaniu pamięcią RAM, że ‘odmrożenie’ aplikacji zajmuje znacznie mniej energii procesora (a co za tym idzie baterii) niż ponowne uruchomienie aplikacji, która została zamknięta przez wymuszenie. Wymuszone zamykanie aplikacji nie tylko nie pomaga, ale wręcz przeciwnie – skraca żywotność baterii i wydłuża czas przełączania się między aplikacjami.

Jeśli jesteście przerażeni odkryciem, że zamykanie aplikacji może być szkodliwe dla baterii, nie martwcie się. Apple udostępnił inne wskazówki dotyczące optymalizacji zużycia baterii w iPhone.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx