piątek, 20 września

Dla wielu użytkowników iPhone’a zamykanie aplikacji z tła stało się niemal automatyczne. Dwukrotne wciśnięcie przycisku Home na iPhonie i przesuwanie w górę kart aplikacji weszło niemal w nałóg. Po takim zabiegu mają oni poczucie oczyszczenia telefonu, prawie jak po resecie. Co więcej mają oni poczucie, że tym zabiegiem poprawiają żywotność baterii. Ale czy to prawda?

Otóż nie. W ostatnim tygodniu zarówno Apple jak i Google potwierdziło, że zamknięcie aplikacje z tła absolutnie nie wpływa na poprawę żywotności baterii. W rzeczywistości, jak mówi Hiroshi Lockheimer, inżynier Androida, może to tylko pogorszyć sytuację.

 

I właściwie to wszystko co trzeba wiedzieć. Można by było tu zakończyć temat. Sama informacja nie jest pewnie dla niektórych szczególnie odkrywcza, ale miło jest usłyszeć, że ludzie, którzy budują platformy mobilne potwierdzają ten fakt. Więc po raz kolejny – zamykając aplikacje w tle nie robimy niczego dobrego. Ale jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, warto nabyć podstawową wiedzę na temat tego jak działa wielozadaniowość.

W iOS istnieje pięć różnych stanów w jakich może być aplikacja w danym momencie. Pierwszy, najbardziej oczywisty, aplikacja nie działa. Nie uruchomiliśmy jej to nie działa. Drugi to aplikacja aktywna która jest na ekranie i wykonuje swoje zadania. Kolejny status to aplikacja nieaktywna. To faza przejściowa, w której jest ona na ekranie, ale nie robi nic, dopóki nie wskażemy jej co ma robić. Kolejny status to aplikacja w tle. Aplikacji nie widać na ekranie, ale pracuje, odświeżając pocztę elektroniczną czy też pobierając najnowsze tweety. Ostatnim stanem jest stan zawieszenia, kiedy to aplikacja jest w tle i robi absolutnie nic. Po prostu siedzi w pamięci jak wpis w logu.

Zarówno w iOS jak i Androidzie to algorytmy uruchamiają zarządzanie pamięcią. Zamykają one aplikacje, które muszą być zamknięte, zazwyczaj te, które zostały uśpione przez pewien czas lub używają więcej energii lub pamięci niż powinny. I bardzo dobrze wiedzą, kiedy będziesz potrzebował odświeżenia danych lub otwarcia aplikacji ponownie. Aplikacje, które są już w pamięci otworzą się szybciej, zamiast w pełni uruchamiać się od nowa. To tak jak budzić komputer ze stanu uśpienia, a nie ponownie całkowicie go uruchomiać. Dlatego jest znacznie lepiej pozwolić działać systemowi dla Ciebie, a nie zmuszać go za każdym razem do ponownego otwierania i ponownego zaczynania wszystkiego za każdym razem. Poza samym wpływem na baterię sprawia to, że telefon działa wolniej i mniej spójnie.

Jeśli wiele sposobów oszczędzania baterii, które można bezpiecznie robić. Można zmniejszyć jasność ekranu, wyłączyć odświeżanie aplikacji w tle lub korzystać z trybu niskiego zużycia energii w iOS. Ale przestańcie wreszcie zamykać aplikacje z tła, gdyż to akurat nie pomaga. A jeśli już, to pogorsza sytuację.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz Piaścik
Mariusz Piaścik
8 lat temu

No, tylko spróbuj nie zamknąć Facebooka. W historii baterii zobaczysz: Facebook na ekranie 2 minuty, w tle 56 minut i 40% baterii

Viruss98
Viruss98
8 lat temu

Dlatego jeśli chodzi o facebook’a to tylko używać go przez przeglądarke

Tomasz Salich
Tomasz Salich
8 lat temu

Nie robimy nic zabijając te aplikacje? A zwalnianie pamięci RAM?

3
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx