niedziela, 26 maja

W ramach zmian wprowadzonych wraz z iOS 17.4 w Europie, Apple przyznał aplikacjom płatniczym firm trzecich oraz bankom bezpośredni dostęp do czipa NFC, umożliwiając opcje płatności zbliżeniowych bez użycia Apple Pay. Według Reuters Komisja Europejska ma zatwierdzić plan Apple dotyczący otwarcia zbliżeniowych płatności mobilnych „już w przyszłym miesiącu”.

Dzięki dostępowi do NFC banki i aplikacje do płatności innych firm mogą oferować płatności bezdotykowe bezpośrednio na iPhonie bez konieczności korzystania z aplikacji Portfel lub Apple Pay. Funkcja ta jest dostępna w Europejskim Obszarze Gospodarczym i pozwala użytkownikom z UE ustawić domyślną aplikację portfela innej firmy oraz domyślnego dostawcę płatności zbliżeniowych, który aktywuje się w terminalach zbliżeniowych lub po dwukrotnym naciśnięciu przycisku bocznego iPhone’a.

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) jest jedynym obszarem, w którym Apple otworzył dostęp do NFC. Deweloperzy z innych krajów nie mogą uzyskać dostępu do czipa NFC w iPhonie do celów płatności zbliżeniowych. Klienci będą mogli korzystać z aplikacji obsługujących NFC oferowanych przez ich banki i innych dostawców płatności bez udziału Apple.

Przez długi czas Apple ograniczał czip NFC w iPhonie i innych urządzeniach Apple do płatności Apple Pay, uniemożliwiając tym samym bankom i innym usługom finansowym dostarczania klientom bezpośrednich rozwiązań płatności zbliżeniowych na iPhonie.

Apple po raz pierwszy ogłosił plany otwarcia technologii płatności NFC dla deweloperów zewnętrznych w Europie w styczniu. Zmiana ta została wprowadzona w celu rozwiązania problemów z naruszeniem zasad antymonopolowych, z którymi borykała się firma ze strony Komisji Europejskiej. KE oskarżyła Apple o ograniczanie konkurencji poprzez uniemożliwienie dostępu do czipa NFC konkurencyjnym portfelom mobilnym, a decyzja Apple o jego otwarciu pozwoli uniknąć grzywien i innych kar.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx