piątek, 26 kwietnia

Zgodnie z nowymi projektami przepisów opublikowanymi przez Komisję Europejską, producenci smartfonów zaopatrujący rynek Unii Europejskiej będą zobowiązani do dostarczania części zamiennych przez co najmniej pięć lat od daty wprowadzenia urządzenia i zapewnienia im dłuższej żywotności baterii.

Jak informuje Financial Times, propozycja wymagałyby udostępnienia co najmniej 15 różnych części zamiennych oraz zapewnienie, że baterie powinny wytrzymać co najmniej 500 pełnych ładowań bez pogorszenia ich pojemności poniżej 83 procent.

Telefony sprzedawane w UE musiałyby również posiadać etykietę efektywności energetycznej, podobną do tej stosowanej w przypadku pralek i zmywarek, wskazującą oczekiwany czas pracy baterii i inne cechy, takie jak odporność urządzenia na upadki.

Projekt przepisów obejmuje tablety i telefony komórkowe i opiera się na założeniu, że zwiększenie możliwości naprawy i recyklingu sprzętu spowoduje zmniejszenie zużycia energii podczas produkcji i przedłużenie użytkowania urządzeń o jedną trzecią.

Obecnie właściciele produktów iPhone, iPad, iPod, Mac lub Apple TV mogą uzyskać serwis i części od dostawców usług Apple, w tym autoryzowane serwisy i sklepy detaliczne Apple przez co najmniej pięć lat od ostatniej dystrybucji produktu przez Apple.

Po pięciu latach iPhone’y są zwykle klasyfikowane przez Apple jako „wycofane” i Apple nadal serwisuje te urządzenia dopóki posiada do nich części. Po siedmiu latach urządzenia są klasyfikowane jako „przestarzałe”, a serwis sprzętu nie jest już dostępny.

Apple w kwietniu uruchomił własny program samodzielnych napraw Self Service Repair, który umożliwia użytkownikom samodzielne wykonywanie napraw za pośrednictwem nowego sklepu internetowego poświęconego częściom i narzędziom. Usługa jest obecnie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, chociaż ma być rozszerzana na kolejne kraje w tym kraje europejskie jeszcze w 2022 roku.

Nowe propozycje obejmują również oprogramowanie i wymagają od producentów dostarczania aktualizacji zabezpieczeń przez pięć lat od wycofania produktu z rynku oraz aktualizacji funkcjonalności przez trzy lata. Apple zazwyczaj oferuje wsparcie oprogramowania dla iPhone’ów przez prawie dekadę po ich wydaniu, ale właściciele telefonów z Androidem zazwyczaj otrzymują tylko kilka lat aktualizacji oprogramowania, więc przepisy mogą mieć duży wpływ na Google.

Producenci smartfonów krytyczni wobec tych propozycji argumentowali, że udostępnianie większej liczby części w rzeczywistości zwiększa zużycie plastiku, powodując marnotrawstwo zasobów, ale UE ostrzega, że produkty, które nie spełniają wymogów zrównoważonego rozwoju „znikną z rynku”.

Najnowsze projekty propozycji UE są zgodne z wprowadzonym w czerwcu wymogiem, aby smartfony korzystały ze znormalizowanej ładowarki do 2024 roku pomimo wieloletniego sprzeciwu Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx