niedziela, 19 maja

Wraz z systemami iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura w zeszłym roku firma Apple wprowadziła tryb blokady, opcjonalne ustawienie zabezpieczeń stworzone w celu ochrony użytkowników, którzy mogą być narażeni na „wysoce ukierunkowane cyberataki”.

Począwszy od iOS 17 i watchOS 10, włączenie trybu blokady na iPhonie spowoduje włączenie trybu blokady również na sparowanym Apple Watch. Apple twierdzi, że tryb blokady zapewnia „ekstremalny” poziom bezpieczeństwa, ze ścisłymi ograniczeniami dotyczącymi aplikacji, stron internetowych i funkcji.

W chwili premiery tryb blokady obejmował następujące zabezpieczenia:

  • W aplikacji Wiadomości większość załączników innych niż zdjęcia jest zablokowana, a niektóre funkcje, takie jak podgląd linków, są niedostępne.
  • Przychodzące połączenia FaceTime od osób z którymi wcześniej nie rozmawialiśmy są blokowane.
  • Przychodzące zaproszenia do innych usług Apple od osób, których wcześniej nie zaprosiłeś, są również blokowane.
  • Niektóre złożone technologie internetowe i funkcje przeglądania, w tym kompilacja JavaScript just-in-time (JIT), są wyłączone, chyba że użytkownik wykluczy zaufaną witrynę z trybu blokady. Ta ochrona dotyczy Safari i wszystkich innych przeglądarek internetowych korzystających z WebKit na iPhonie, iPadzie i Macu.
  • Udostępnione albumy zostaną usunięte z aplikacji Zdjęcia, a nowe zaproszenia do udostępnionych albumów zostaną zablokowane.
  • Gdy urządzenie jest zablokowane, połączenia przewodowe z innymi urządzeniami/akcesoriami są blokowane.
  • Nie można zainstalować profili konfiguracji, a urządzenie nie może zarejestrować się w zarządzaniu urządzeniami mobilnymi (MDM).

W komunikacie prasowym z zeszłego tygodnia Apple powiedział, że rozszerza zabezpieczenia trybu blokady, aby objąć „domyślne ustawienia łączności bezprzewodowej, przetwarzanie multimediów, ustawienia domyślne udostępniania multimediów, piaskownice oraz optymalizacje zabezpieczeń sieciowych”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx