niedziela, 19 maja

W sieci zajęły się pojawiać benchmarki nowego GE76 Raider firmy MSI, jednego z pierwszych laptopów napędzanych nowym procesorem Intel Core i9 12. generacji.

Intel twierdził wcześniej, że jego nowy, topowy procesor Core i9 jest szybszy niż chip Apple M1 Max w 16-calowym MacBooku Pro i jak zauważył Macworld, wczesne wyniki Geekbench 5 wydają się potwierdzać to twierdzenie, ale jak zawsze istnieje kilka ale.

Wyniki Geekbench 5 pokazują, że GE76 Raider z procesorem Core i9-12900HK ma średni wynik wielordzeniowy 12 707, podczas gdy 16-calowy MacBook Pro z chipem M1 Max ma średni wynik wielordzeniowy 12 244. Oznacza to, że w tym porównaniu procesor Core i9 jest o około 4% szybszy niż układ M1 Max.

Jednym z największych zastrzeżeń jest wydajność energetyczna. PCWorld zmierzył pobór mocy nowego GE76 Raidera podczas testu Cinebench R23 opartego wyłącznie na procesorze i stwierdził, że Core i9 konsekwentnie utrzymuje się w zakresie 100 watów, a nawet chwilowo podskoczył do 140 watów. Dla porównania, uruchamiając ten sam benchmark Cinebench R23 na 16-calowym MacBooku Pro, AnandTech stwierdził, że pobór mocy układu M1 Max wynosi około 40 watów.

Ponieważ Core i9 zużywa znacznie więcej energii, żywotność baterii znacznie się zmniejsza, a PCWorld odkrył, że nowy GE76 Raider osiągnął prawie sześć godzin odtwarzania wideo w trybie offline. Apple reklamuje najnowszego 16-calowego MacBooka Pro informacją o nawet 21 godzin pracy na baterii podczas odtwarzania wideo w trybie offline. Nawet przy potencjalnych różnicach w jasności wyświetlacza i innych czynnikach 16-calowy MacBook Pro wyraźnie dłużej działa na baterii.

Różnica tkwi również w samej formie urządzenia. GE76 Raider to 17-calowy laptop do gier, który ma ponad 2,5 cm grubości i waży prawie 3 kilogramy. Dla porównania, nowy 16-calowy MacBook Pro ma 1,5 cm grubości i waży 1,6 kilograma.

Podsumowując, wydaje się, że twierdzenie Intela, że jego nowy procesor Core i9 jest szybszy niż chip M1 Max jest prawdziwe, ale Apple prawdopodobnie nie żałuje przejścia na własne energooszczędne chipy do cienkich i lekkich notebooków, takich jak MacBook Air i MacBook Pro. A co nas jeszcze czeka z chipami Apple to na pewno się okaże.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SmackThat
SmackThat
2 lat temu

Szybszy? Przecież porównują procesor TDP 40W vs 100W? Apple M1 Max przy 100W byłby wydajniejszy o ok. 150%

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx