czwartek, 25 lipca

W zeszłym tygodniu Intel zaprezentował swoje pierwsze procesory 12. generacji „Alder Lake”, wprowadzając sześć nowych procesorów przeznaczonych do komputerów stacjonarnych, w tym wysokiej klasy Core i9-12900K, 16-rdzeniowy układ z ośmioma rdzeniami wydajnościowymi i ośmioma rdzeniami energooszczędnymi.

Chociaż pierwsze procesory 12. generacji będą przeznaczone przede wszystkim dla komputerów PC, nadal stanowią interesujące porównanie z układami Apple M1 Pro i M1 Max w 14- i 16-calowych modelach MacBook Pro, ponieważ plotki sugerują, że Apple planuje wydać nowy, 27-calowy iMac z tymi samymi chipami M1 Pro i M1 Max w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pierwsze wyniki testu Geekbench 5 dla Core i9-12900K pokazują, że procesor jest do prawie 1,5 raza szybszy niż M1 Pro i M1 Max pod względem wydajności wielordzeniowej. Procesor Core i9 ma jak dotąd średni wynik wielordzeniowy wynoszący około 18 500, w porównaniu do około 12 500 dla M1 Pro i M1 Max. AnandTech udostępnił dodatkowe testy porównawcze, aby bliżej przyjrzeć się wydajności.

Chociaż procesor Core i9 jest znacznie szybszy niż M1 Pro i M1 Max, zużywa również znacznie więcej energii niż chipy Apple, a Intel podaje, że chip zużywa do 125 W mocy przy częstotliwościach podstawowych i do 241 W mocy w trybie Turbo Boost.

Intel Core i7-12700K 12-generacji również wydaje się być szybszy niż M1 Pro i M1 Max w wynikach Geekbench 5, ale również zużywa więcej energii.

Kiedy Apple po raz pierwszy ogłosił przejście na własne chipy dla komputerów Mac w czerwcu 2020 roku, firma nigdy nie powiedziała, że jej chipy będą najszybsze na rynku, ale raczej obiecały wiodącą w branży wydajność na wat. M1 Pro i M1 Max firmy Apple z pewnością osiągają to założenie, ponieważ chipy przewyższają 12-rdzeniowego Maca Pro z procesorem Intel, którego cena zaczyna się od 27 999 złotych przy minimalnym lub zerowym hałasie wentylatora, co jest wynikiem imponującej wydajności energetycznej.

Intel spodziewa się wypuścić procesory 12 generacji do laptopów na początku 2022 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Jedno ale, procesory Apple mają wbudowane silne systemy graficzne, Intel tym się nie chwali.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx