niedziela, 21 lipca

Według analityka technologicznego Jeffa Pu, najnowszy modem komórkowy Qualcomm może być w tym roku dostępny wyłącznie w modelach iPhone’a 16 Pro.

W notatce badawczej przekazanej firmie inwestycyjnej Haitong International Securities, Pu ponownie wyraził swoje przekonanie, że modele iPhone’a 16 Pro będą wyposażone w modem Qualcomm Snapdragon X75. Oczekuje jednak, że standardowy iPhone 16 i iPhone 16 Plus zachowają modem Snapdragon X70, który można znaleźć we wszystkich modelach iPhone’a 15. To rozróżnienie modemów pomiędzy modelami standardowymi i Pro oznaczałoby zmianę strategii Apple.

Ogłoszony w lutym 2023 roku procesor Snapdragon X75 charakteryzuje się ulepszoną agregacją nośników i innymi udoskonaleniami technologicznymi, zapewniającymi większą prędkość pobierania i wysyłania w sieci 5G w porównaniu do X70. Według The Verge, zastosowany w modemie moduł nadawczo-odbiorczy mmWave i sub-6 GHz 5G zajmuje o 25% mniej miejsca na płytce drukowanej i zużywa do 20% mniej energii.

Snapdragon X75 obsługuje także najnowszy standard „5G Advanced”, który określa się jako „kolejną fazę 5G” i „ewolucję w kierunku 6G”. 5G Advanced obejmie ulepszenia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu poprawy wydajności 5G, a także rozszerzy 5G na dodatkowe typy urządzeń i przypadki użycia.

Apple prawdopodobnie będzie reklamować obsługę 5G Advanced w modelach iPhone’a 16 Pro, podobnie jak miało to miejsce w przypadku LTE Advanced w iPhonie 6S w 2015 roku.

Krążą pogłoski, że od 2018 roku Apple pracuje nad własnym modemem 5G dla iPhone’ów, ale według doniesień projekt napotkał wyzwania rozwojowe i oczekuje się, że modem nie zostanie zaprezentowany wcześniej niż w 2025 roku lub nawet później, jeśli w ogóle powstanie. W międzyczasie Apple przedłużył umowę na modem 5G z Qualcomm do 2026 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx