wtorek, 27 lutego

Po kilku wyciekach i plotkach, Apple potwierdził dzisiaj, że iOS 14 i watchOS 7 obsługują cyfrowe klucze samochodowe oparte na NFC, umożliwiając użytkownikom odblokowanie i uruchomienie pojazdu za pomocą kompatybilnego iPhone’a lub Apple Watch.

Podobnie jak karty kredytowe i karty pokładowe, cyfrowe klucze samochodowe są przechowywane w aplikacji Wallet. Aby odblokować pojazd, wystarczy zbliżyć iPhone’a do bocznych drzwi kierowcy. Według Apple, w środku pojazdu można umieścić iPhone’a na czytniku lub ładowarce bezprzewodowej, aby uruchomić pojazd i jechać.

Dla pewności, funkcja rezerwy mocy pozwala cyfrowym kluczykom samochodowym działać do pięciu godzin po wyczerpaniu się baterii telefonu iPhone.

Klucze będzie można w prosty sposób udostępniać innym użytkownikom iPhone’ a za pomocą wiadomości iMessage dając im bądź pełne, bądź ograniczone możliwości obsługi pojazdu. Tyczy się to tylko otwarcia drzwi, lub też pełnej możliwości uruchomienia samochodu.

Apple twierdzi, że funkcja zostanie udostępniona klientom BMW w przyszłym miesiącu, wraz ze wsparciem dla nowej serii 5 w momencie premiery w 2021 roku. Apple ma nadzieję, że z czasem rozszerzy tę funkcję na innych producentów samochodów  z którymi prowadzi już rozmowy. Apple udostępni tę funkcję również w systemie iOS 13 i prawdopodobnie w systemie iOS 6, aby użytkownicy mogli jak najszybciej z niej korzystać.

W oficjalnej informacji prasowej BMW twierdzi, że jego cyfrowy klucz do iPhone’a będzie miał „szeroką dostępność” w kilkunastu modelach i kilkudziesięciu krajach, choć wydaje się, że będzie dostępny tylko w nowo produkowanych samochodach od 1 lipca.

BMW z przyjemnością ogłasza dostępność Cyfrowego Klucza dla iPhone’a w 45 krajach dla szerokiej gamy modeli: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, X5M, X6M i Z4 jeśli zostały wyprodukowane po 1 lipca 2020 roku. Zgodne modele iPhone’a to iPhone XR, iPhone XS lub nowszy i Apple Watch serii 5 lub nowszy.

Apple ogłosił również, że już pracuje nad kolejną generacją cyfrowych kluczy samochodowych opartych na technologii Ultra Wideband, która pozwoli użytkownikom odblokowywać przyszłe modele samochodów bez wyjmowania iPhone’a z kieszeni lub torby. Apple oczekuje, że funkcja ta, która będzie wykorzystywała układ U1 w modelach iPhone’a 11, będzie dostępna w przyszłym roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx