czwartek, 25 kwietnia

Apple zapowiedział szeroką gamę nowych funkcji ułatwień dostępu dla iPhone’a, iPada i komputera Mac, które mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Apple twierdzi, że „nowe funkcje oprogramowania dotyczące dostępności poznawczej, mowy i wzroku pojawią się jeszcze w tym roku”, co zdecydowanie sugeruje, że będą one częścią iOS 17, iPadOS 17 i macOS 14. Oczekuje się, że nowe systemy operacyjne będą pokazane na WWDC na początku czerwca przed oficjalną premierą na jesieni.

Tryb wspomaganego dostępu

Tryb wspomaganego dostępu upraszcza aplikacje i interakcje iPhone’a i iPada do ich podstawowych funkcji. Tryb obejmuje spersonalizowany interface dla Telefonu i FaceTime, które są połączone w jedną aplikację Połączenia, a także Wiadomości, Aparat, Zdjęcia i Muzyka. Ta funkcja oferuje uproszczony interfejs z przyciskami o wysokim kontraście i dużymi etykietami tekstowymi, a także narzędzia pomagające dostosować obsługę. Na przykład użytkownicy mogą wybierać między bardziej wizualnym, opartym na siatce układem ekranu głównego i aplikacji lub układem opartym na wierszach dla użytkowników preferujących tekst.

Konwersja mowy na tekst w czasie rzeczywistym i synteza własnego głosu

Funkcja Konwersja Mowy na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac umożliwi użytkownikom zapisać słowa, które chce się wypowiedzieć, tak by zostały odczytane na głos w czasie połączenia telefonicznego lub w aplikacji FaceTime, a także w trakcie rozmów osobistych. Użytkownicy mogą również zapisywać często używane frazy, aby szybko dołączać do konwersacji.

Użytkownicy zagrożeni utratą mowy – na przykład osoby, u których niedawno zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne (SLA) lub inne schorzenie prowadzące do stopniowego zaniku zdolności mówienia – mogą łatwo i bezpiecznie wygenerować głos, który będzie brzmiał tak jak oni. Użytkownicy muszą po prostu czytać razem z losowym zestawem monitów tekstowych, aby nagrać 15 minut dźwięku na iPhonie lub iPadzie. Ta funkcja wykorzystuje uczenie maszynowe na urządzeniu, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność informacji użytkowników, oraz integruje się z funkcją Konwersji Mowy, dzięki czemu użytkownicy mogą rozmawiać za pomocą osobistego głosu.

Opcja wskazywania i odczytywania w trybie wykrywania w narzędziu Lupa

W aplikacji Lupa funkcja wskazywania i odczytywania pomaga użytkownikom wchodzić w interakcje z obiektami fizycznymi, które mają kilka etykiet tekstowych. Na przykład podczas korzystania z urządzenia gospodarstwa domowego funkcja wskazywania i odczytywania łączy dane wejściowe z aplikacji Aparat, skanera LiDAR i uczenia maszynowego na urządzeniu, aby odczytać tekst na przyciskach, gdy użytkownik przesuwa palcem po klawiaturze.

Inne funkcje

  • Osoby głuche i słabosłyszące mogą łączyć aparaty słuchowe Made for iPhone w parę z komputerem Mac, aby skonfigurować je w optymalny dla siebie sposób3.
  • Funkcję sterowania głosowego rozszerzono o sugestie fonetyczne modyfikujące tekst, by w wypadku podobnie brzmiących słów, takich jak angielskie „do”, „due” i „dew”, osoba korzystająca z konwersji mowy na tekst mogła wybrać właściwy wyraz4. Ponadto przygotowano przewodnik po sterowaniu głosowym, w którym można znaleźć wskazówki dotyczące stosowania poleceń dźwiękowych jako alternatywy dla pisania i dotykowej obsługi iPhone’a, iPada i Maca.
  • Osoby z ograniczeniami fizycznymi i motorycznymi mogą korzystać z funkcji Sterowanie przełącznikami, która pozwala zmienić każdy przełącznik w kontroler do gier, aby grać w ulubione tytuły na iPhonie lub iPadzie.
  • Osoby słabowidzące mogą teraz łatwiej dostosować rozmiar tekstuw aplikacjach na Macu, takich jak Finder, Wiadomości, Mail, Kalendarz i Notatki.
  • Automatyczne zatrzymywanie obrazów z ruchomymi elementami, na przykład GIF‑ów, w Wiadomościach i Safari to z kolei rozwiązanie przygotowane dla osób wrażliwych na dynamiczne animacje.
  • Gdy korzysta się z czytnika VoiceOver, Siri brzmi naturalnie i ekspresyjnie nawet przy dużej szybkości wypowiedzi. Prędkość tę można ponadto regulować w zakresie od 0,8x do 2x.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx