sobota, 25 maja

Apple udostępnił dziś drugą publiczną wersję beta nadchodzących aktualizacji iOS 15.2 i iPadOS 15.2, dwa tygodnie po opublikowaniu pierwszych wersji beta i dzień po udostępnieniu aktualizacji deweloperom.

Publiczni testerzy wersji beta, którzy zarejestrowali się w programie testów beta firmy Apple, mogą pobrać aktualizacje iOS 15.2 i iPadOS 15.1 bezprzewodowo mając zainstalowany odpowiedni certyfikat ze strony programu publicznych wersji beta.

iOS i iPadOS 15.2 wprowadzają Raport prywatności aplikacji, który pozwala użytkownikom sprawdzać, jak często aplikacje korzystały z ich poufnych informacji, takich jak lokalizacja, zdjęcia, aparat, mikrofon i kontakty w ciągu ostatnich siedmiu dni. Jest również skonfigurowany tak, aby pokazywać, które aplikacje skontaktowały się z innymi domenami i jak ostatnio się z nimi kontaktowały, dzięki czemu można mieć oko na to, co aplikacje robią bez naszej ingerencji.

Raport o prywatności aplikacji jest dostępny po otwarciu aplikacji Ustawienia, wybraniu sekcji Prywatność i wybraniu opcji Raport prywatności w aplikacji. Po pewnym czasie korzystania z aplikacji w tym miejscu zaczną pojawiać się dane.

W drugiej wersji beta iOS 15.2 Apple wprowadził zaktualizowaną wersję funkcji Apple Messages Communication Safety dla dzieci i dodaje opcję „Opiekuna konta”, która pozwala ustawić osobę, która może uzyskać dostęp do treści Apple takich jak zdjęcia, w przypadku Waszej śmierci.

Opiekun konta

Dzięki opiekunowi konta można ustawić zaufaną osobę, aby po śmierci miała dostęp do Waszego Apple ID i Waszych danych. Osoba wyznaczona jako kontakt może uzyskiwać dostęp do Waszych zdjęć, wiadomości, notatek, plików, kontaktów, wydarzeń w kalendarzu, aplikacji, kopii zapasowych urządzeń i nie tylko. Hasła pęku kluczy iCloud pozostają niedostępne, podobnie jak licencjonowane nośniki.

Dostęp do opcji Opiekuna konta można uzyskać, otwierając aplikację Ustawienia, wchodząc na własne konto, wybierając „Hasło i ochrona” oraz wybierając „Opiekun konta” z listy. Stamtąd można wybrać zaufaną osobę, która uzyska dostęp do Waszego konta po śmierci.

Znajdź przedmioty, które mogą mnie śledzić

W aplikacji „Znajdź” firma Apple dodała nową opcję „Przedmioty, które mogą mnie śledzić”. Stuknięcie w to umożliwia użytkownikom wyszukiwanie pobliskich przedmiotów, które mogą być użyte do śledzenia ich lokalizacji.

Po aktywacji funkcja wyszukuje nieznane przedmioty znajdujące się w pobliżu i informuje użytkowników, jeśli są to urządzenia należące do kogoś innego. W przypadku wykrycia przedmiotu firma Apple oferuje instrukcje dotyczące wyłączenia urządzenia, aby nie można było go dłużej używać do celów śledzenia.

Dostępna jest również opcja „Pomóż zwrócić utracone przedmioty”, która skanuje również pobliskie urządzenia, które mogą zostać utracone, i działa podobnie do skanowania śledzenia. Jeśli zgubione urządzenie zostanie znalezione, Apple udostępni instrukcje, jak znaleźć, do kogo należy.

Zawsze włączony tryb ciemny dla aplikacji Mapy w CarPlay

Kod w iOS 15.2 sugeruje, że istnieje nowa opcja stałego włączenia trybu ciemnego w aplikacji Mapy w CarPlay.

Ukryj mój e-mail w aplikacji Mail

Możecie skorzystać z funkcji „Ukryj mój e-mail” bezpośrednio z aplikacji Mail po zainstalowaniu wersji beta iOS 15.2. Tworząc wiadomość e-mail, po prostu dotknijcie pola „Od” i wybierzcie opcję „Ukryj mój e-mail”, aby wygenerować losowy adres e-mail.

Funkcja „Ukryj mój e-mail” jest dostępna dla każdego, kto ma abonament ‌iCloud‌+ i jest to przydatna funkcja do ochrony adresu e-mail.

Wszystkie wiadomości e-mail wysyłane na losowy adres e-mail utworzony przez Apple są przekazywane do Ciebie, dzięki czemu można w razie potrzeby na nie odpowiedzieć, ale osoba odbierająca nie zobaczy Waszego prawdziwego adresu e-mail. A jeśli zaczniecie otrzymywać od kogoś wiadomości spamowe, możecie po prostu usunąć ten adres e-mail i pozbyć się problemu.

Bezpieczeństwo komunikacji

Wraz z drugą wersją beta systemu iOS 15.2 firma Apple umożliwia dzieciom bezpieczeństwo komunikacji w wiadomościach. Ta funkcja jest przeznaczona do skanowania wiadomości przychodzących na urządzeniach dzieci pod kątem nagości i jest włączona ale być zarządzona przez rodziców. Ogranicza się do kont dzieci i nie jest tym samym, co funkcja CSAM, którą Apple wciąż rozwija.

Błędy

Apple twierdzi, że w wersji beta pozostało kilka błędów. Transmisja strumieniowa w aplikacji Muzyka może spowodować większe zużycie procesora i szybsze rozładowanie baterii, a użytkownicy, którzy zaimportują weryfikowalne szczepienie nie mogą obecnie dodać go do aplikacji Portfel.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx