czwartek, 25 kwietnia

Pozew zbiorowy złożony dziś przeciwko Apple oskarża firmę o naruszenie amerykańskiego prawa antymonopolowego poprzez ograniczenie, że jest jedynym dostępnym portfelem mobilnym do dokonywania płatności typu „dotknij, aby zapłacić” za pomocą iPhone’a, iPada lub Apple Watch jest Apple Pay.

Skarga, złożona przez firmy prawnicze Hagens Berman i Sperling & Slater twierdzi, że Apple nielegalnie zarabia co najmniej 1 miliard dolarów rocznie, blokując rywalom dostęp do technologii NFC w swoich urządzeniach, uniemożliwiając tym samym konkurencyjnym usługom takim jak Google Pay czy Samsung Pay, oferowanie płatności typu „dotknij, aby zapłacić” na urządzeniach Apple.

Za każdą transakcję Apple Pay zrealizowaną kartą płatniczą amerykańskiego wydawcy, wydawca musi zapłacić Apple opłatę w wysokości 0,15% za karty kredytowe i pół centa za karty debetowe. Dla porównania, Google zezwala na korzystanie z wielu portfeli mobilnych na smartfonach z Androidem i nie pobiera opłat od amerykańskich wydawców kart za płatności typu „dotknij, aby zapłacić”.

„Kiedy porównamy funkcjonalność Apple Pay z portfelami mobilnymi dostępnymi na urządzeniach z Androidem – Google Pay, Samsung Pay – w zasadzie mamy lustro; są one zasadniczo identyczne” – powiedział Steve Berman, współzałożyciel i partner zarządzający Hagens Berman. „A jednak ta sama usługa na Androidzie, za którą wydawcy kart nie płacą absolutnie nic, kosztuje ich łącznie 1 miliard dolarów rocznie za pośrednictwem Apple Pay”.

Apple nie byłby w stanie osiągnąć tak „znacznych opłat” za transakcje Apple Pay, gdyby usługa miała konkurencję na urządzeniach Apple, argumentuje skarga.

Skarga złożona w amerykańskim sądzie okręgowym w północnej Kalifornii w szczególności oskarża Apple o wielokrotne naruszenia federalnej ustawy Sherman Act poprzez „wiązanie” Apple Pay z urządzeniami mobilnymi i monopolizowanie „rynku mobilnego portfela iOS w systemie „dotknij, aby zapłacić”.

Skarga dotyczy ulgi pieniężnej dla wszystkich amerykańskich wydawców kart, którzy uiścili opłatę Apple za każdą transakcję Apple Pay dokonaną za pomocą którejkolwiek ze swoich kart płatniczych.

Hagens Berman powiedział, że już po raz trzeci pozywa Apple za naruszenia przepisów antymonopolowych. W 2015 r. kancelaria zapewniła ugodę w wysokości 560 mln dolarów przeciwko Apple i firmom wydawniczym w związku z ustalaniem cen e-booków, a na początku tego roku wywalczyła ugodę w wysokości 100 mln dolarów od Apple w imieniu deweloperów iOS, którzy twierdzili, że ówczesny standard prowizji 30% od zakupów w App Store była zawyżony.

Apple Pay został poddany podobnej kontroli w innych regionach, w tym w Australii i Europie. W maju Komisja Europejska poinformowała Apple o swoim wstępnych wnioskach informując, że nadużył swojej dominującej pozycji na rynku „portfelów mobilnych na urządzenia z systemem iOS”, ograniczając dostęp do technologii NFC na urządzeniach Apple do płatności zbliżeniowych w sklepach.

Pełna treść skargi jest dostępna na stronie internetowej Hagens Berman.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lawliet L. Lawsford
Lawliet L. Lawsford
1 rok temu

Zacznijmy od tego, że płatności NFC to standard ISO. Może go zaimplementować dowolna aplikacja, w tym bank czy fintech sam z siebie – w Polsce lata temu pioniersko zrobił to Pekao, dziś BLIK – i nie wymaga do tego żadnych zewnętrznych usług żadnych korpo. To znaczy – nie wymaga, na każdym cywilizowanym urządzeniu, gdzie NFC API jest publiczne. Szarlotkowi się wyłamują i słusznie, że dostają za to bęcki – w końcu to klient ma decydować, z jakiej aplikacji skorzysta.

Antek
Antek
Reply to  Lawliet L. Lawsford
1 rok temu

i potem apple miałby się wozić z problemami android userów bo im coś nie działa w aplikacji pokroju andoid pay czy jakiejkolwiek innej – po co im to? Apple zrobił coś dobrze u siebie i jak chcesz używać android pay, to idź do androida. Dla końcowego użytkownika apple pay jest zupełnie idealnym rozwiązaniem, nie widzę powodu aby mieszać z innymi.

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx