sobota, 13 kwietnia

Jak donosi Reuters, Komisja Europejska planuje oskarżyć Apple o zachowanie antykonkurencyjne w odniesieniu do Apple Pay, ponieważ to płatności Apple są jedyną usługą płatniczą, która może korzystać z chipa NFC iPhone’a.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą, rozmawiających z Reutersem, Margrethe Vestager prowadzi dochodzenie w sprawie Apple Pay już od czerwca ubiegłego roku, ale do tego momentu Komisja Europejska skupiła się na samym chipie NFC.

Chip NFC w iPhonie i Apple Watch umożliwia płatności zbliżeniowe, ale Apple Pay jest jedyną usługą płatniczą, która może korzystać z tego sprzętu. Na urządzeniach z Androidem wiele usług płatniczych może oferować płatności zbliżeniowe za pomocą chipa NFC, ale tego w iPhonie nie mogą wykorzystywać żadne konkurencyjne usługi.

Wstępne obawy Komisji obejmują również podobno warunki Apple dotyczące sposobu korzystania z Apple Pay w aplikacjach sprzedawców i na stronach internetowych. Obawy mógł wzbudzić szeroki zasięg Apple Pay i bardzo dobry jego odbiór przez użytkowników iPhone’a w porównaniu z innymi usługami, oraz  przyspieszony przez pandemię wzrost płatności zbliżeniowych.

Uważa się, że unijny organ ds. konkurencji przygotowuje oświadczenie o zastrzeżeniach, aby oskarżyć Apple o zachowanie antykonkurencyjne, które ma zostać wysłane do firmy w przyszłym roku. Opłata antymonopolowa może narazić Apple na dużą grzywnę i zmusić ją do otwarcia chipa NFC dla konkurencyjnych systemów płatności w Europie. Podobne dochodzenia wszczęto również w Australii.

Komisja Europejska ostatnio zrobiła się bardzo aktywna jeśli chodzi o Apple. W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że ma nakazać Apple stosowanie złącza USB-C we wszystkich swoich urządzeniach sprzedawanych w Europie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx