środa, 17 lipca

29 czerwca 2007 roku, czyli równo 15 lat temu do sprzedaży trafił pierwszy model iPhone’a – telefonu, który zmienił wszystko na rynku smartfonów.

Oryginalny iPhone był niewielki, z 3,5-calowym wyświetlaczem LCD, zwykłym, jedynym przyciskiem Home, grubą obudową, ogromnymi ramkami, procesorem Samsunga i 2-megapikselowym aparatem, ale wciąż nie przypominał niczego, co było dostępne na rynku w tym czasie.

Telefon w tamtym czasie nie był dostępny w oficjalnej sprzedaży w Polsce, jednak ograniczona liczba ówczesnych fanów marki robiła wszystko aby móc go czy to sprowadzić czy kupić z nieoficjalnych źródeł w Polsce mimo, że model ten miał wiele ograniczeń związanych funkcyjnych.

Smartfony w tamtych czasach działały na ograniczonej powierzchni wyświetlania, klawiaturach fizycznych i rysikach do interakcji z ekranem, ale iPhone wyróżniał się, ponieważ miał ograniczoną liczbę fizycznych przycisków, a zamiast tego opierał się na wyświetlaczu dotykowym, który interaktywny.

oryginal-iphone-1gen

Od 2007 roku Apple wyznacza wygląd telefonów komórkowych, dyktując funkcje i możliwości, które są niezbędne dla smartfonów i inspirując innych producentów do podążania jego śladami. Funkcje takie jak Touch ID, Face ID, eleganckie wzornictwo i niesamowita technologia aparatu zapewniają konkurencyjność Apple, podobnie jak inne ulepszenia na przestrzeni lat. I choć wiele osób uważa, że Apple się zatrzymał, że nie jest już tak innowacyjny jak kiedyś to firma wciąż stara się nas czymś zaskoczyć.

Apple w styczniu 2021 roku podał, że na całym świecie jest ponad miliard aktywnych iPhone’ów, co jest liczbą oszałamiającą, a sukces iPhone’a sprawił, że Apple stał się pierwszą firmą na świecie, której wartość przekroczyła 3 biliony dolarów.

Każdego roku w okolicach września miliony fanów marki wyczekują nowego modelu. I tak od 15 lat. Również w tym roku we wrześniu pojawi się kolejna generacja iPhone’a z numerem 14. I zapewne również w tym roku nowy telefon czymś nas zaskoczy. Wśród przewidywanych zmian jest oczywiście nowy wygląd przedniego systemu kamer bez notcha a z otworem i pigułką oraz udoskonalenia aparatu, który przez lata stał się flagowym elementem tego urządzenia.

I choć nie wiadomo jak będzie wyglądał iPhone za kolejne 15 lat to najwierniejsi fani marki znów będą czekać na niego z taką samą ekscytacją jak na każdy wcześniejszy model. I oby było tylko co w nim rozwijać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
2 lat temu

Tak pamiętam jak go kupiłem pracując na wyspach w Londynie za nie bagatelną wtedy kwotę 600 funtów bez blokady i simlook, 2 miesiące później trafiłem na zamówioną ale nie odebraną wersję limitowaną z całymi aluminiowymi pleckami oksydowaną na czarno za 1200 funtów.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx