sobota, 13 lipca

Joanna Stern z Wall Street Journal udostępniła dziś nowy film dokumentalny o ewolucji iPhone’a w związku z 15 rocznicą wprowadzenia tego urządzenia na rynek 29 czerwca 2007 roku. Dokument zawiera wywiad z szefem marketingu Apple Gregiem Joswiakiem, współtwórcą iPhone’a Tonym Fadellem oraz rodziną użytkowników iPhone’a.

Jeden segment wywiadu dotyczy smartfonów z Androidem, które zyskały większe wyświetlacze na lata przed iPhonem. Zapytany o to, jak duży wpływ Samsung i inni producenci smartfonów z Androidem mieli w tym czasie na Apple, Joswiak przyznał, że są „irytujący” i oskarżył ich o słabe kopiowanie technologii Apple.

„Byli irytujący” – powiedział Joswiak. „I byli denerwujący, ponieważ, jak wiecie, oszukali naszą technologię. Wzięli innowacje, które stworzyliśmy i stworzyli ich kiepską kopię, a potem umieścili po prostu wokół nich większy ekran. Więc tak, nie byliśmy zbyt zadowoleni.”

Samsung wypuścił Galaxy S4 z 5-calowym wyświetlaczem na początku 2013 roku, w czasie, gdy iPhone 5 miał 4-calowy wyświetlacz. Apple w końcu wypuścił swoje pierwsze większe smartfony z 4,7-calowym iPhone’em 6 i 5,5-calowym iPhone’em 6 Plus w 2014 roku, a urządzenia te spotkały się z dużym popytem i stały się jednym z najlepiej sprzedających się modeli iPhone’a w historii.

Apple pozwał Samsunga w 2011 roku za naruszenie patentu, twierdząc, że Samsung skopiował wygląd iPhone’a we własnej linii smartfonów Galaxy. Apple początkowo otrzymał odszkodowanie w wysokości około 1 miliarda dolarów, ale kwota ta została obniżona w kolejnym procesie. W 2018 roku Apple ostatecznie zawarł ugodę z Samsungiem i wydał następujące oświadczenie:

Głęboko wierzymy w wartość projektowania, a nasze zespoły niestrudzenie pracują nad tworzeniem innowacyjnych produktów, które zachwycają naszych klientów. Ta sprawa zawsze dotyczyła czegoś więcej niż pieniędzy. Apple zapoczątkował smartfonową rewolucję iPhonem i faktem jest, że Samsung bezczelnie skopiował nasz projekt. Ważne jest, abyśmy nadal chronili ciężką pracę i innowacje tak wielu osób w Apple.

Jesteśmy wdzięczni sędziom za ich usługi i cieszymy się, że zgadzają się, że Samsung powinien zapłacić za kopiowanie naszych produktów.

Cały dokument można obejrzeć na stronie internetowej The Wall Street Journal i zapewnia on ciekawe spojrzenie wstecz na iPhone’a na przestrzeni lat.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx