piątek, 1 lipca

Zgodnie z najnowszym raportem, Apple pracuje nad 12-calowym MacBookiem z technologią Apple Silicon, który waży mniej niż kilogram, a firma zamierza wypuścić go jeszcze do końca roku.

Według chińskiej gazety The China Times, pierwszy komputer Mac z procesorem ARM będzie używał procesora A14X, który nosi nazwę kodową „Tonga” i jest produkowany przez TSMC, a MacBook będzie miał żywotność baterii od 15 do 20 godzin.

Według łańcucha dostaw Apple, oczekuje się, że Apple wypuści Macbooka z 12-calowym wyświetlaczem Retina pod koniec tego roku, wykorzystując w nim opracowany i zaprojektowany przez siebie procesor A14X, o nazwie kodowej Tonga, obsługujący interfejs USB Type-C i ważący mniej niż 1 kilogram, ze względu na zalety niskiego poboru mocy przez procesor ARM. Bateria Macbooka działa od 15 do 20 godzin. Procesor A14X zostanie również zastosowany w tablecie iPad Pro nowej generacji.

Apple ogłosił na konferencji WWDC w czerwcu, że w ciągu najbliższych dwóch lat jego komputery Mac przejdą z procesorów Intel x86 na samodzielnie zaprojektowane procesory Apple Silicon oparte na ARM. Bloomberg powiedział, że Apple opracowuje obecnie co najmniej trzy procesory Mac oparte na 5-nanometrowym chipie A14, który będzie używany w nadchodzących modelach iPhone’a 12. Według źródeł chińskiego raportu, pierwszy procesor A14X zaprojektowany przez Apple został sfinalizowany i do końca roku będzie produkowany masowo przy użyciu 5-nanometrowego procesu TSMC.

Według Bloomberga pierwsze procesory Apple dla komputerów Mac będą miały 12 rdzeni, w tym osiem rdzeni o wysokiej wydajności i co najmniej cztery rdzenie energooszczędne. Mówi się, że Apple bada procesory Mac z ponad 12 rdzeniami w przyszłości, a firma projektuje już drugą generację procesorów Mac opartych na chipie A15.

To drugi raz, kiedy słyszymy o komputerze MacBook w rozmiarze 12-cali, który miałby być pierwszym urządzeniem z nowym procesorem Apple Silicon. Twitterowe konto @choco_bit informowało w czerwcu, że Apple może ożywić swojego obecnie wycofanego MacBooka, przedstawiając nowy 12-calowy model jako pierwszy Mac z chipem zaprojektowanym przez Apple. Pojawiły się wtedy informacje, że 12-calowy MacBook może wyglądać tak samo jak wycofana wersja z minimalnymi zmianami konstrukcyjnymi, chociażby ze względu na dodane wsparcie łączności 5G.

Dzisiejszy raport twierdzi również, że Apple wypuści w przyszłym roku iMaca z Apple Silicon oraz potężnym, specjalnie zaprojektowanym procesorem graficznym, zastępując mobilne procesory graficzne AMD, na których Apple tradycyjnie polegał. Ponadto raport twierdzi, że chip A14, który pojawi się w nadchodzącej linii iPhone’a 12 firmy Apple, nosi nazwę kodową „Sicilian”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx