wtorek, 23 kwietnia

Qualcomm zaprezentował dziś Snapdragon X65, pierwszy na świecie modem 10 Gigabit 5G i system antenowy do smartfonów, umożliwiający teoretyczną prędkość transmisji danych do 10 gigabitów na sekundę. Apple prawdopodobnie użyje modemów Snapdragona X65 w iPhone’ach w 2022 roku.

Choć rzeczywiste prędkości pobierania prawdopodobnie pozostaną znacznie poniżej szczytowej wartości 10 gigabitów na sekundę, urządzenia wyposażone w Snapdragon X65 powinny generować większe prędkości 5G. Modem ma również wiele innych zalet, w tym lepszą wydajność energetyczną, zwiększony zasięg zarówno dla pasm mmWave, jak i sub-6 GHz oraz obsługę wszystkich globalnych komercyjnych częstotliwości mmWave, w tym nowego pasma n259 (41 GHz).

Podobnie jak w przypadku Snapdragon X60 poprzedniej generacji, X65 może jednocześnie agregować dane z pasm mmWave i sub-6 GHz, aby uzyskać optymalną kombinację pokrycia z dużą prędkością i niskim opóźnieniem. Modem jest sparowany z nowym modułem antenowym mmWave czwartej generacji firmy Qualcomm, co zapewnia rozszerzony zasięg mmWave i wydajność energetyczną.

mmWave to zestaw częstotliwości 5G, które oferują ultraszybkie prędkości na krótkich dystansach, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się w gęstych obszarach miejskich. Sub-6 GHz 5G z kolei jest generalnie wolniejsze niż mmWave, ale sygnały wędrują dalej, lepiej obsługując obszary podmiejskie i wiejskie. Obsługa mmWave w modelach iPhone 12 jest obecnie ograniczona tylko do Stanów Zjednoczonych, ale plotki sugerują, że modele iPhone 13 mogą obsługiwać mmWave w innych krajach.

W 2019 roku Apple i Qualcomm rozstrzygnęły walkę prawną i zawarły wieloletnią umowę na dostawę chipsetów, torując drogę Apple do korzystania z modemów 5G Qualcomm, począwszy od Snapdragona X55 w modelach iPhone 12. Poza tym dokument sądowy z ugody ujawnił, że Apple prawdopodobnie użyje modemu Snapdragon X60 w tegorocznych iPhone’ach, a następnie Snapdragon X65 w iPhone’ach 2022.

Snapdragon X65 może być ostatnim modemem Qualcomm używanym w iPhone’ach, ponieważ analitycy Barclays i wiele innych źródeł prognozuje, że Apple przejdzie na własny wewnętrzny modem 5G dla iPhone’ów od 2023 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx