środa, 1 maja

Aplikacje dystrybuowane za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami w krajach UE będą musiały przejść proces notaryzacji podobny do procesu notaryzacji w przypadku aplikacji na komputery Mac. Według Apple notaryzacja dotyczy wszystkich aplikacji i jest procesem skupiającym się na prywatności, bezpieczeństwie i utrzymaniu integralności urządzenia.

Apple dąży do tego, aby aplikacje nie zawierały wirusów, złośliwego oprogramowania ani innych zagrożeń bezpieczeństwa oraz aby działały zgodnie z obietnicami, bez narażania użytkowników na „rażące oszustwo”.

Notaryzacja sprawdzi, poniższe aspekty:

  • Dokładność — aplikacje muszą dokładnie przedstawiać użytkownikom dewelopera, możliwości aplikacji i jej koszty.
  • Funkcjonalność — pliki binarne muszą umożliwiać przeglądanie, być wolne od poważnych błędów i awarii oraz być kompatybilne z aktualną wersją systemu iOS. Oprogramowaniem ani sprzętem nie można manipulować w sposób negatywnie wpływający na wygodę użytkownika.
  • Bezpieczeństwo — aplikacje nie mogą promować wyrządzania krzywdy fizycznej użytkownikowi ani społeczeństwu.
  • Zabezpieczenia — aplikacje nie mogą dystrybuować złośliwego oprogramowania, podejrzanego lub niechcianego oprogramowania. Nie mogą również pobierać kodu wykonywalnego, czytać poza kontenerem ani namawiać użytkowników do obniżenia zabezpieczeń swojego systemu lub urządzenia. Aplikacje muszą także zapewniać przejrzystość i umożliwiać użytkownikowi wyrażenie zgody na dostęp do systemu lub urządzenia albo na rekonfigurację systemu lub innego oprogramowania.
  • Prywatność — aplikacje nie mogą gromadzić ani przesyłać prywatnych, wrażliwych danych bez wiedzy użytkownika lub w sposób sprzeczny z określonym celem oprogramowania.

Część notaryzacji dotycząca złośliwego oprogramowania i wirusów będzie automatyczna, ale przeprowadzona zostanie również weryfikacja ręczna, aby upewnić się, że aplikacje działają zgodnie z reklamą.

Apple planuje szyfrować i podpisywać wszystkie aplikacje na iOS przeznaczone do alternatywnej dystrybucji, aby mieć pewność, że użytkownicy otrzymają aplikacje od znanych stron i chronić własność intelektualną programistów.

Poświadczone notarialnie aplikacje zostaną dwukrotnie sprawdzone podczas instalacji, aby upewnić się, że nie zostały naruszone i że instalacja została zainicjowana za pośrednictwem autoryzowanej przeglądarki internetowej. Aplikacja na iOS, w przypadku której po zainstalowaniu wykryto obecność złośliwego oprogramowania, nie będzie mogła zostać uruchomiona na urządzeniu użytkownika, a nowe instalacje zostaną cofnięte.

W porównaniu z procesem recenzji w App Store notaryzacja nie sprawdza aplikacji pod kątem jakości ani zawartości. Zasady Apple dotyczące App Store nie zezwalają na treści „obraźliwe, niewrażliwe, denerwujące, mające na celu obrzydzenie, w wyjątkowo złym guście lub po prostu przerażające”, a te wytyczne dotyczące treści nie mają zastosowania do aplikacji instalowanych za pośrednictwem alternatywnych sklepów.

Informacje pochodzące z Notaryzacji zostaną wykorzystane w arkuszach instalacyjnych aplikacji, które zostaną przedstawione użytkownikom końcowym. Apple będzie udostępniać szybkie informacje o aplikacjach i ich funkcjonalnościach, z którymi użytkownicy będą mogli się zapoznać przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu aplikacji za pośrednictwem alternatywnego sklepu z aplikacjami.

Według Apple system notaryzacji ma na celu zapewnienie „podstawowych zabezpieczeń”, które zmniejszą „niektóre nowe zagrożenia” stwarzane przez alternatywną dystrybucję aplikacji. Apple twierdzi, że nie będzie ustawiać „tak samo wysokiej poprzeczki w zakresie prywatności i bezpieczeństwa”, jak proces recenzji w App Store.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 miesięcy temu

Dlaczego Apple pozwala ulega bolszewi UE na psucie swoich programów, systemu operacyjnego. Nie każdy musi używać tych rzeczy, mają swoje systemy programy niech udoskonalają. Użytkownicy Apple nie mogą z tego powodu być narażeni na niebezpieczeństwo ze strony hackerów, którzy będą mogli grzebać w systemie macOS a szczególnie przy płatnościach.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx