czwartek, 25 lipca

Apple ogłosił dziś poważne zmiany w swoim ekosystemie aplikacji w Unii Europejskiej, wdrażając aktualizacje, które umożliwią użytkownikom iPhone’a i iPada pobieranie i instalowanie aplikacji spoza App Store za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Alternatywne sklepy z aplikacjami będą działać jako aplikacja na iOS, która umożliwi instalowanie innych aplikacji na iOS na iPhonie lub iPadzie. Każdy deweloper może utworzyć sklep z aplikacjami, jeśli spełnia kryteria firmy Apple dotyczące obsługi klienta, zapobiegania oszustwom, obsługę klienta i nie tylko. Apple tworzy nowe interfejsy API, aby budować sklepy na iOS i dystrybuować aplikacje wśród innych użytkowników.

Jeśli w UE twórca aplikacji przesyła aplikację firmie Apple do dystrybucji, może wybrać App Store lub dowolny alternatywny sklep z aplikacjami. Obejmuje to dystrybucję za pośrednictwem wielu alternatywnych sklepów z aplikacjami lub zarówno za pośrednictwem App Store, jak i innego sklepu.

Aplikacje instalowane za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami będą musiały przejść proces obejmujący kontrole bezpieczeństwa i ochrony, czyli tak jak działają aplikacje na Maca.

Apple nie będzie pobierać prowizji od aplikacji zainstalowanych za pośrednictwem alternatywnych sklepów ani nie będzie pobierać prowizji za alternatywne systemy płatności, które są również dozwolone w ramach aktualizacji App Store w Unii Europejskiej. Programiści mogą zintegrować ze swoją aplikacją alternatywny system płatności, który umożliwi użytkownikowi dokonanie zakupu i dokonanie płatności w całości w aplikacji, lub deweloperzy mogą udostępniać linki do swoich witryn internetowych, na których użytkownicy mogą dokonać zakupu.

Chociaż za alternatywne sklepy z aplikacjami i alternatywne systemy płatności nie pobiera się prowizji, obowiązuje opłata za technologię podstawową, która wynosi 0,50 euro za instalację na konto w ujęciu rocznym. Pierwszy milion instalacji jest bezpłatny dla wszystkich programistów, ale po milionie instalacji wchodzi w grę opłata.

Twórcy aplikacji, którzy zdecydują się kontynuować dystrybucję w App Store na nowych warunkach zapłacą Apple obniżoną prowizję. Apple obniży 30-procentową prowizję do 17 procent, a 15-procentowa prowizja płacona za subskrypcje starsze niż rok lub przez małe firmy spadnie do 10 procent. Apple twierdzi, że zdecydowana większość aplikacji będzie kwalifikować się do 10-procentowej stawki.

Deweloperzy mają wybór między zaakceptowaniem nowych warunków biznesowych w UE a pozostaniem przy obecnych warunkach App Store. Deweloperzy, którzy zdecydują się utrzymać status quo, zapłacą opłaty, które płacą obecnie – od 15 do 30 procent prowizji.

Programiści, którzy zdecydują się na zaktualizowane warunki biznesowe, zapłacą obniżone prowizje, będą mieli dostęp do alternatywnych sklepów z aplikacjami, a także będą podlegać opłacie za technologię podstawową. Istnieje również opcjonalna opłata za przetwarzanie płatności w wysokości 3 procent dla tych, którzy zdecydują się nadal korzystać ze zintegrowanego systemu płatności Apple zamiast z alternatywnego systemu płatności na nowych warunkach.

Opłata Apple za technologię podstawową będzie uiszczana corocznie, a Apple twierdzi, że opłata ta odzwierciedla wartość, jaką programiści uzyskują z narzędzi i platformy Apple. Aplikacje dystrybuowane przez agencje rządowe, organizacje non-profit i instytucje edukacyjne będą zwolnione z opłaty za technologię podstawową. Aby pomóc programistom w podjęciu decyzji między istniejącymi zasadami a nowym systemem, Apple udostępnia kalkulator opłat i raport analityczny dotyczący wskaźnika pierwszej rocznej instalacji.

Zdaniem Apple zezwolenie na alternatywne instalowanie aplikacji spowoduje poważne ryzyko dla integralności platformy, jednak środki podejmowane w drodze notarialnego poświadczenia mają na celu maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia złośliwego oprogramowania i innych problemów. Automatyczne kontrole notarialne Apple będą skanować w poszukiwaniu znanych wirusów i złośliwego oprogramowania. Dojdzie do tego podstawowa weryfikacja przeprowadzana przez człowieka, aby upewnić się, że aplikacja spełnia zasady platformy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności.

W przeciwieństwie do recenzji w App Store, poświadczenie notarialne nie będzie egzekwować standardów jakości ani treści. Dla aplikacji poświadczonej notarialnie będzie dostępny arkusz systemowy, w którym będzie wyświetlana nazwa aplikacji, zrzuty ekranu i inne informacje, dzięki którym użytkownik będzie mógł zweryfikować informacje o aplikacji przed podjęciem decyzji o jej zainstalowaniu.

Użytkownicy będą mogli instalować wiele sklepów z aplikacjami i będą musieli wyrazić zgodę, zanim sklep będzie mógł zainstalować aplikacje na urządzeniu. W aplikacji Ustawienia dostępny będzie system zarządzania, który umożliwia użytkownikom cofanie uprawnień do sklepów z aplikacjami, a także ustawianie domyślnego sklepu z aplikacjami na swoim urządzeniu.

Pojawią się także inne zmiany. Użytkownicy w Unii Europejskiej będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę po aktualizacji do iOS 17.4, a Apple udostępni listę najczęściej pobieranych przeglądarek.

Apple zapewni twórcom aplikacji w UE dostęp do NFC i umożliwi korzystanie z alternatywnych silników przeglądarek, dzięki czemu WebKit nie będzie wymagany w przypadku aplikacji przeglądarkowych innych firm. Aplikacje będą mogły oferować płatności NFC bez korzystania z Apple Pay lub aplikacji Wallet poprzez emulację karty hosta. Aplikacje mogą również uzyskać dostęp do funkcji wykrywania pola, a domyślną aplikację można ustawić tak, aby aktywowała się po umieszczeniu iPhone’a w pobliżu terminala.

Zaktualizowano również zasady ‌App Store‌ dotyczące gier w iCloud, aby ułatwić użytkownikom pobieranie gier i korzystanie z nich.

Programiści na całym świecie mają dostęp do rozszerzonych analiz obejmujących ponad 50 nowych raportów na temat handlu, zaangażowania użytkowników i nie tylko. Dane są nadal anonimowe, ale programiści będą mieli więcej informacji do wykorzystania.

Apple wprowadza wszystkie te zmiany, aby zapewnić zgodność z unijną ustawą o rynkach cyfrowych, której firmy technologiczne muszą przestrzegać od 6 marca 2024 roku. iOS 17.4 pojawił się dzisiaj w wersji beta, a publiczna premiera ma nastąpić w marcu .

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx