piątek, 12 kwietnia

Spotify, Epic Games, Deezer, Paddle oraz kilku innych deweloperów i stowarzyszeń z UE wysłało wspólne pismo do Komisji Europejskiej, w którym składają skargę dotyczącą zaproponowanego przez Apple „programu zapewnienia zgodności” w ramach ustawy o rynkach cyfrowych (DMA).

34 firmy i stowarzyszenia nie uważają, że plany Apple „spełniają wymogi prawa”. Jak czytamy w piśmie, zmiany wprowadzone przez Apple „lekceważą zarówno ducha, jak i literę prawa” i jeśli pozostaną niezmienione, „będą kpiną z DMA”. Podkreślono kilka konkretnych elementów planu Apple, w tym opłatę za technologię podstawową, proces notaryzacji i warunki, które muszą zaakceptować programiści.

  • Wymóg Apple dotyczący pozostania przy obecnych warunkach App Store lub wyrażenie zgody na nowe warunki stawia deweloperów przed „niewykonalnym wyborem”, który zwiększa złożoność i zamieszanie. Z pisma wynika, że żadna z opcji nie jest zgodna z DMA i „umocniłaby pozycję Apple na rynkach cyfrowych”.
  • Opłata za technologię podstawową i opłaty transakcyjne będą utrudniać konkurencję i uniemożliwiać deweloperom wyrażenie zgody na „niesprawiedliwe warunki”.
  • Apple wykorzystuje „bezpodstawne obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa”, aby ograniczyć wybór użytkownika. „Ekrany zastraszające”, które Apple planuje pokazywać użytkownikom, „wprowadzają w błąd i pogarszają komfort użytkowania”.
  • Apple nie zezwala na sideloading (pobieranie ze stron) i sprawia, że instalacja i korzystanie z nowych sklepów z aplikacjami jest „trudne, ryzykowne i nieatrakcyjne finansowo dla programistów”.

Firmy i stowarzyszenia wzywają Unię Europejską do podjęcia „szybkich, terminowych i zdecydowanych działań przeciwko Apple”. Sposób, w jaki Komisja Europejska odpowie na propozycję Apple, „posłuży jako papierek lakmusowy dla DMA i tego, czy może ona przynieść korzyści obywatelom i gospodarce Europy”.

Apple ma obowiązek zastosować się do ustawy o rynkach cyfrowych do 7 marca, a wprowadzone zmiany w ekosystemie aplikacji zostaną uwzględnione w systemie iOS 17.4. Oczekujemy, że iOS 17.4 zostanie wydany na początku przyszłego tygodnia i wtedy wejdą w życie alternatywne sklepy z aplikacjami, alternatywne metody płatności i nowe warunki opracowane przez Apple dla programistów.

Na poparcie wprowadzanych zmian firma Apple opublikowała dziś białą księgę przedstawiającą zagrożenia, które stara się złagodzić za pomocą procesu notaryzacji, a także inne wymagania, którym muszą sprostać alternatywne sklepy z aplikacjami i aplikacje instalowane za ich pośrednictwem.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx