niedziela, 3 marca

Nowa specyfikacja NFC ogłoszona w tym tygodniu przez Forum NFC pozwoli przyszłym urządzeniom obsługującym NFC oferować możliwości bezprzewodowego ładowania, co oznacza, że smartfon może być używany do ładowania małego akcesorium, takiego jak słuchawki.

Według Forum NFC, specyfikacja ładowania bezprzewodowego (WLC) pozwoli smartfonom lub innym urządzeniom NFC na ładowanie bezprzewodowe małych, zasilanych bateryjnie urządzeń konsumenckich i urządzeń IoT z szybkością transferu do jednego wata.

Moc 1 W jest znacznie wolniejsza niż standard Qi używany przez iPhone’y i inne smartfony. Bezprzewodowe ładowanie oparte na Qi w iPhonie osiąga maksymalnie 7,5 W, ale w niektórych urządzeniach z Androidem jest jeszcze szybsze.

Ładowanie przez NFC wymagałoby nowego hardware’u i nie jest to funkcja, którą można dodać do istniejących urządzeń. Forum NFC uważa, że specyfikację WLC można by wykorzystać jako uzupełnienie ładowania bezprzewodowego opartego na Qi.

Funkcja działa za pomocą jednej anteny do zarządzania komunikacją i ładowaniem, co jest wygodne w przypadku urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia fitness i słuchawki douszne, które już wykorzystują NFC do łączności, ponieważ nie ma potrzeby wbudowania obsługi Qi.

Apple w 2015 roku dołączył do Forum NFC i uczestniczy w zatwierdzaniu nowych specyfikacji i rozwoju NFC.

Plotki z 2019 roku sugerowały, że Apple pracował nad dwustronnym ładowaniem bezprzewodowym, które pozwoliłoby iPhonom ładować AirPods i Apple Watch, ale funkcja ta została ostatecznie zlikwidowana. W tym czasie analityk Apple Ming-Chi Kuo powiedział, że dwukierunkowa funkcja ładowania bezprzewodowego nad którą pracował Apple nie spełniła wymagań firmy.

Samsung zaimplementował dwukierunkowe ładowanie bezprzewodowe w swoich smartfonach, ale opcja Wireless PowerShare nie wykorzystuje NFC i jest zasilana przez cewki ładujące oparte na Qi w urządzeniu. Smartfony Samsunga mogą ładować inne smartfony lub akcesoria, takie jak słuchawki obsługujące bezprzewodowe ładowarki Qi.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx