środa, 17 kwietnia

Na podstawie danych dostarczonych przez StatCounter, przeglądarka Microsoft Edge wyprzedziła Safari firmy Apple, stając się drugą najpopularniejszą przeglądarką komputerową na świecie.

Według danych, Microsoft Edge jest obecnie używany na 10,07% komputerów stacjonarnych na całym świecie, o 0,46% przed Safari, które posiada udział 9,61%. Google Chrome pozostaje na pierwszym miejscu z dominującym udziałem 66,64%, a Firefox Mozilli zajmuje czwarte miejsce z 7,86%.

Jako domyślna przeglądarka Windows 11, popularność Edge’a wzrosła w ostatnich miesiącach, a pierwsze konkretne oznaki, że wyprzedzi Safari, zajmując drugie miejsce, pojawiły się w lutym, kiedy był używany na 9,54 procentach komputerów stacjonarnych na całym świecie. W styczniu 2021 r. Safari miało 10,38 procent udziału w rynku, co wskazuje na stopniowy spadek popularności w ciągu ostatnich 14 miesięcy.

Tymczasem Chrome, który znalazł się na pierwszym miejscu, odnotował dalszy stopniowy wzrost liczby użytkowników w tym czasie, ale co może być zaskakujące, Firefox wciąż traci użytkowników od początku roku, pomimo regularnych aktualizacji i ulepszeń. Sugeruje to, że trzecie miejsce Safari nie jest bezpośrednio zagrożone, ponieważ przeglądarka straciła zaledwie 0,23% udziału w rynku od lutego, ale sytuacja zawsze może się szybko zmienić, jeśli Apple zdecyduje się wprowadzić gruntowne zmiany w sposobie działania Safari w systemie macOS 13 jeszcze w tym roku.

Patrząc na platformy mobilne sytuacja wyglada już całkiem inaczej. W analizie StatCounter Edge nie znalazł się nawet w pierwszej szóstce przeglądarek mobilnych, ale na pierwszym miejscu znajduje się Chrome z 62,87% udziału w użytkowaniu, a Safari na iPhone’ach i iPadach zajmuje wygodne 25,35% na drugim miejscu, 20,65% przed trzecim miejscem na którym znalazł się Samsung Internet z 4,9%.

Patrząc na ogólne statystyki dotyczące komputerów stacjonarnych i mobilnych, Chrome prowadzi z 64,36 procentami, Safari znajduje się na drugim miejscu z 19,13 procentami, a Edge zajmuje trzecie miejsce z 4,07 procentami całkowitego udziału w rynku. Za pierwszą trójką znajdują się Firefox, Samsung Internet i Opera z odpowiednio udziałem 3,41%, 2,84% i 2,07% w tej kolejności.

Safari na komputery stacjonarne spotkało się w ostatnich latach ze skargami użytkowników z powodu błędów i kompatybilności ze stronami internetowymi, co spowodowało, że zespół Apple Safari poprosił o opinie na temat tego, jak można je ulepszyć. Na WWDC w zeszłym roku Apple wprowadził radykalną zmianę wyglądu swojej przeglądarki, ale zmiany spotkały się z krytyką przez co Apple ostatecznie wycofał wiele z nich przed opublikowaniem ostatecznej wersji we wrześniu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hrabia
Hrabia
1 rok temu

Tylko Opera! Reszta to powolne kobyły, które pozyskują dane dla Microsoftu oraz Google. FireFox jeszcze ujdzie. Brave to scam kryptowalutowy.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx