wtorek, 18 czerwca

Analiza kosztów komponentów, z których składa się najnowszy iPhone 15 Pro Max pokazuje znaczny wzrost w porównaniu z jego poprzednikiem. To może tłumaczyć jego wyższą cenę.

iPhone 15 Pro Max zawiera szereg ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika. Obejmuje to lekką tytanową obudowę i ekran z węższymi ramkami, a także aparat tetrapryzmowy. Obydwa komponenty zwiększają jednak cenę.

Nihon Keizai Shimbun i Fomalhaut Techno Solutions rozebrali nowy, topowy model Apple i odkryli, że koszty komponentów są wyższe niż kiedykolwiek wcześniej. Jak informuje AppleInsider, koszt ten wynosi 558 dolarów, czyli o ponad 10% więcej w porównaniu z iPhonem 14 Pro Max.

Tytanowa obudowa jest o 43% droższa od wcześniejszej wersji. Sporym kosztem telefonu jest również zazwyczaj ekran, a ten w nowym Pro Max kosztuje o 10% więcej. No i zmiany w aparacie, który jak się szacuje, kosztuje prawie 4 razy więcej niż w zeszłym roku. Ostatecznie koszt komponentów iPhone’a 15 Pro Max stanowić ma rzekomo 47% ceny sprzedażowej tego telefonu.

Wzrost kosztów komponentów powinien złagodzić wszelkie niezadowolenie konsumentów wynikające z podwyżki ceny początkowej tego modelu w porównaniu z modelem z 2022 roku.

Nihon Keizai Shimbun i Fomalhaut Techno Solutions przeanalizowali także koszty komponentów do innych nowych telefonów Apple. Koszt komponentów iPhone’a 15 Pro szacuje się na 523 dolary, iPhone’a 15 Plus na 442 dolary, a iPhone’a 15 na 423 dolarów. Koszt komponentów wszystkich tegorocznych modeli wzrósł od 8% do 16% rok do roku, w zależności od modelu, ale cena sprzedaży żadnego z nich nie wzrosła.

Różnica między kosztem komponentów a ceną sprzedaży się stanowi oczywiście marży i zysku Apple. Koszt komponentów nie obejmuje faktycznego montażu telefonu, wynagrodzeń pracowników, reklam i wielu innych kosztów. Badania i rozwój sprzętu w ogólne nie są uwzględniane. Cena nie obejmuje również oprogramowania. A to w końcu sprzedaż iPhone’a (z niewielką pomocą iPada) musi pokryć wszystkie wydatki związane z rozwojem systemu iOS i dołączonych do niego aplikacji.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx