poniedziałek, 15 sierpnia

Tak jak każdego roku, serwis Flickr podzielił się swoimi statystykami za rok 2017, zwracając uwagę na różne aspekty społeczności fotograficznej, w tym 25 najpopularniejszymi zdjęciami z 2017 roku, najlepszymi urządzeniami i najlepszymi markami.

W kategorii najlepszych marek Apple po raz kolejny pokonał wyspecjalizowanych producentów aparatów fotograficznych, ponieważ to właśnie iPhone wykorzystywany był przez 54% fotografów, którzy przesłali zdjęcia do serwisu Flickr w tym roku. Na drugim miejscu uplasował się Canon (23%), a trzecie miejsce zajął Nikon (18%).

W ciągu ostatnich kilku lat iPhone z roku na rok zwiększał udział w rocznych rankingach Flickr. W 2015 roku iPhone był używany do 42 procent zdjęć udostępnionych Flickr, a w 2016 smartfony Apple znów znalazły się na pierwszym miejscu już z 47 procentami. Firma Apple po raz pierwszy wyprzedziła firmę Nikon, stającą się drugą najpopularniejszą marką aparatów w rankingu Flickr w 2014 roku.

Najpopularniejszymi iPhone’ami używanymi do robienia zdjęć udostępnionych w serwisie Flickr w 2017 roku były te nieco starsze modele: iPhone 6, iPhone 6s i iPhone 5s. Łącznie iPhone’y stanowiły 9 z 10 najlepszych urządzeń roku 2017, a Canon 5D Mark III to jedyny produkt spoza Apple na liście.

Lista czołowych typów urządzeń pozostaje niezmieniona od lat, ale w 2017 roku wzrósł udział smartfonów odpowiadających za 50 procent zdjęć przesłanych do serwisu Flickr, co stanowi wzrost z 48 procent w zeszłym roku. DSLR czyli cyfrowe lustrzanki zajęły drugie miejsce z 33 procentami (wzrost z 25 procent w zeszłym roku). Na trzeciem miejscu znalazły się proste aparaty kompaktowe z 12 procentami (z 21 procent), a na czwartym aparaty bezlusterkowe z wynikiem 4 procent (wzrost z trzech procent).

Flickr opublikował również kilka list najlepszych zdjęć ubiegłego roku, w tym najlepsze zdjęcia portretowe, najlepsze zdjęcia przyrodnicze, najlepsze zdjęcia krajobrazowe i wiele innych. Dzisiaj Flickr ogłosił także nowe partnerstwo w zakresie członkostwa Premium w programie Flickr Pro, wprowadzając profity od Adobe, Priime i Portfoliobox dla członków Pro.

Zainteresowani mogą przeczytać więcej o Flickr Pro tutaj i zobaczyć tu najlepsze zdjęcia Flickr w tym roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx