niedziela, 21 kwietnia

Jak wynika z dzisiejszego raportu tajwańskiego Economic Daily News, czipy Apple nowej generacji A18 i M4 przeznaczone dla przyszłych modeli iPhone’a i komputerów Mac będą wyposażone w ulepszony silnik Neural Engine ze „znacznie” większą liczbą rdzeni.

Ulepszony silnik neuronowy poprawiłby wydajność zadań związanych ze sztuczną inteligencją/uczeniem maszynowym. Krążą pogłoski, że iOS 18 będzie miał nowe, generatywne funkcje AI dla Siri, skrótów, wiadomości, Apple Music i nie tylko. Podczas ogłaszania wyników finansowych w tym miesiącu dyrektor generalny Apple Tim Cook powiedział, że firma pracuje nad generatywną sztuczną inteligencją i udostępni szczegóły „jeszcze w tym roku”. iOS 18 powinien zostać ogłoszony podczas corocznej konferencji programistów Apple WWDC w czerwcu.

Czipy z serii A18 mają zadebiutować w modelach iPhone 16 we wrześniu. Wcześniej krążyły pogłoski, że niektóre funkcje generatywnej sztucznej inteligencji mogą być dostępne wyłącznie w modelach iPhone 16, a powodem tego mógłby być właśnie ulepszony silnik neuronowy.

A jak wyglądała historia silnika neuronowego w iPhonach?

  • 2-rdzeniowy silnik neuronowy w telefonach iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X
  • 8-rdzeniowy silnik neuronowy w telefonach iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR
  • 16-rdzeniowy silnik neuronowy we wszystkich modelach iPhone’a 12
  • 16-rdzeniowy silnik neuronowy we wszystkich modelach iPhone’a 13
  • 16-rdzeniowy silnik neuronowy we wszystkich modelach iPhone’a 14
  • 16-rdzeniowy silnik neuronowy we wszystkich modelach iPhone’a 15

Jeśli chodzi o komputery Mac, większość modeli z chipami Apple jest wyposażona w 16-rdzeniowy silnik neuronowy. Jedynymi wyjątkami są Mac Studio i Mac Pro, które są wyposażone w 32-rdzeniowy silnik neuronowy w konfiguracji z czipem M1 Ultra lub M2 Ultra.

Pierwsze komputery Mac z chipem M4 zostaną prawdopodobnie wypuszczone pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku.

Popularność generatywnej sztucznej inteligencji wzrosła w 2022 roku po wypuszczeniu przez OpenAI ChatGPT, chatbota, który może odpowiadać na pytania i dawać różnego rodzaju podpowiedzi. Google, Microsoft i inne firmy również udostępniły podobne chatboty i narzędzia, w tym takie, które mogą automatycznie generować obrazy, odpowiadać na zapytania głosowe i nie tylko.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx