czwartek, 28 marca

podatek Apple

Komisja Europejska po blisko dwóch latach dochodzenia stwierdziła, że firma Apple unikała w Unii Europejskiej płacenia podatków od sprzedaży. Decyzją KE, na Apple nałożono największą w historii karę finansową w wysokości aż 13 miliardów euro.

Wszystko zaczęło się od negocjacji pomiędzy Apple i władzami Irlandii, które najpierw w 1991 roku, a później w 2007 roku zgodziły się przyznać koncernowi z USA specjalnych korzyści, dzięki którym możliwe było omijanie systemów podatkowych krajów Unii Europejskiej. Na mocy decyzji Komisji Europejskiej, władze Irlandii teraz będą musiały odzyskać od Apple’a 13 miliardów euro dotychczas niezapłaconych podatków w latach 2003 ~ 2014. Do tej kwoty naliczone mają być odsetki.

Władze Irlandii, podobnie jak sama firma Apple, nie zgadzają się z decyzją KE i zapowiadają odwołanie się od niej do sądu. Irlandia przez wiele lat dla wielu firm była swoistym rajem podatkowych, na czym kraj ten skrupulatnie korzystał. Wiele firm z branży IT, choć oczywiście nie tylko, rejestrowały swoją działalność gospodarczą właśnie w Irlandii i tylko tam, pomimo iż sprzedawały swoje produkty na obszarze całej UE, wykazywały zyski. Niektóre z nich uzyskały specjalne traktowanie ze strony irlandzkich władz, którym zależało na przyciąganiu inwestorów.

Irlandia teraz obawia się, że zakręcenie kurka raju podatkowego może odstraszyć inwestorów, który potencjalnie mogli by zacząć uciekać do innych krajów, spoza Unii Europejskiej. Minister finansów Irlandii, Michael Noonan, stwierdził wręcz, że firma Apple nie korzystała ze wsparcia instytucji państwowych i płaciła należne podatki. Komisja Europejska jednak wydając swoją decyzję powołuje się na specjalne interpretacje prawa podatkowego Irlandii z 1991 i 2007 roku. Interpretacje te miały w sztuczny sposób zaniżać wielkość podatku odprowadzanego przez Apple w Irlandii.

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji powiedziała, że „od każdego miliona euro zysków firma płaciła 500 euro podatków”. Efektem wspomnianych wcześniej negocjacji było to, że w 2003 roku firma Apple od zysków wypracowywanych w krajach Unii Europejskiej płaciła tylko 1%, a do 2014 roku wartość ta spadła do zaledwie 0,005%. W jaki sposób Apple uniało płacenia podatków w innych krajach UE? Wszystko polegało na tym, że dzięki wewnętrznym transferom firma wyprowadzała zyski z wielu krajów Unii Europejskiej do spółek zarejestrowanych w Irlandii – Apple Sales International oraz Apple Operations Europe. Negocjacje z Irlandczykami doprowadziły do tego, że niemal wszystkie dochody ze sprzedaży, notowane przez te dwie spółki, na obszarze Irlandii przypisywane były tzw. siedzibom głównym. Sęk w tym, że jak dowiodła Komisja Europejska, istniały one jedynie na papierze.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 lat temu

[…] Unii Europejskiej uchylił dziś orzeczenie Komisji Europejskiej stwierdzające, że Apple powinien zapłacić rządowi Irlandii 13 miliardów euro (14,5 miliarda […]

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx