niedziela, 19 maja

W związku z dzisiejszym debiutem iPhone’a 13 Pro warto przeanalizować jak najnowszy model wypada w zestawieniu z zeszłorocznym iPhonem 12 Pro. Co uległo zmianie? Czy iPhone 13 Pro to dobry zakup?

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro – wygląd i ekran

Wprowadzenie nowego modelu na rynek nie przyniosło dużych zmian wizualnych, jednak wprowadzono kilka nowinek. iPhone 13 Pro nowy kolor, który nazwany został górskim błękitem i zastąpił znany z modelu 12 kolor pacyficzny. Zmniejszeniu uległ również minimalnie notch, który znajduje się na przednim ekranie. Warto również wspomnieć o nieznacznym zwiększeniu wagi oraz grubości telefonu, za co odpowiada większa bateria.

Mimo iż sama wielkość ekranu nie uległa zmianie (nadal jest to 6,1 cala), to według producenta w najnowszym modelu jest on o około 30% jaśniejszy. Kolejną kwestią, którą warto podkreślić i która została zastosowana jedynie w najnowszych modelach Pro, jest fakt, że mogą one dynamicznie zmieniać szybkość odświeżania ekranu od 10Hz do 120Hz w zależności od wykonywanej czynności.

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro – wydajność

Każdy iPhone 13 wyposażony jest w procesor A15 Bionic, który według zapewnień Apple ma posiadać CPU o 50% szybsze od konkurencji. Przewaga występuje również po stronie GPU, które ma być o 30% szybsze. Zauważalną różnicą w porównaniu do procesora A14 Bionic, który był wykorzystywany w iPhonie 12 jest zwiększona liczba tranzystorów. Procesor A15 Bionic jest bowiem wyposażony w aż 15 miliardów tranzystorów, a w zeszłorocznym modelu było ich niespełna 12 miliardów. Kolejną przewagą po stronie iPhone’a 13 Pro jest jest jeden dodatkowy rdzeń GPU, co sprawia że łącznie jest ich aż 5. Producenci zapewniają, że realnie się to przełoży na działanie gier, które posiadają duże wymagania względem grafiki. Warto również zaznaczyć, że iPhone 13 Pro ma również poprawioną obsługę sieci 5G względem poprzednika.

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro – aparat

Czy iPhone 13 Pro ma przewagę nad poprzednikiem biorąc pod uwagę aparat? Zdecydowanie tak, ponieważ Apple zdecydowało się na powiększenie sensora, co realnie przełoży się na jeszcze lepsze zdjęcia wykonywane w słabym oświetleniu. Zmianie uległ również teleobiektyw, który w modelu 13 Pro wyposażony jest trzykrotny optyczny zoom. Jest to zdecydowany plus, ponieważ obiektyw iPhone’a 12 Pro powiększał maksymalnie 2 razy, a model 12 Pro Max posiadał 2,5-krotny zoom optyczny. Poza tym w obiektywie ultraszerokokątnym zwiększona została przysłona. Z /2,4 do FF/1,8.

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro – bateria

Jak już wspomniano zmianie uległa również bateria. Nie znamy jeszcze jej dokładnej specyfikacji, ale różnicę można zauważyć w masie oraz grubości telefonu. Apple podaje natomiast, że iPhone 13 Pro może działać do półtorej godziny dłużej od swojego poprzednika.

iPhone 13 Pro vs iPhone 12 Pro – cena

Na koniec zostaje kwestia ceny iPhone’a 13 Pro. Wbrew realnym przesłankom, takim jak rosnąca inflacja, czy niedobory na rynku podzespołów elektronicznych Apple nie zdecydował się na podniesienie cen w dniu premiery, co oznacza, że telefon można kupić za tyle samo co zeszłoroczny iPhone 12 Pro. By zostać jego właścicielem wystarczy posiadać 5 199 zł.

Trudno uznać iPhone’a 13 Pro za rewolucję w odniesieniu do zeszłorocznego modelu, ale śmiało można nazwać go bardzo udaną ewolucją. W połączeniu z niezmienioną i nadal atrakcyjną ceną zakup tego modelu wydaje się jak najbardziej dobrą decyzją.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
2 lat temu

Z tym zoomem to raczej coś nie tak 12Pro miał zoom x 5 a 13Pro x 6

Marcin
Marcin
2 lat temu

„By zostać jego właścicielem 'wystarczy’ posiadać 5 199 zł” No, jedyne 5199.. pfff, pikuś, pół darmo 😀

Marfek
Marfek
Reply to  Marcin
1 rok temu

A Samsung S22 – 5.800 pln…. no ale android, wiec na cene sie juz nie patrzy i nie wytyka. 5800 to pikus w stosunku do 5200 za apple. Ten Samsung to nawet za darmo w stosunku do 13-tki apple. Prawda ? I jest jeszcze kilka takich androidowskich „darmowych”. Wiec jak kogos stac na darmowego androida za 6K, to i na pół darmowego iPhona – tym bardziej.

3
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx