środa, 17 kwietnia

Już od pierwszej wersji beta systemu iOS 7 odkryto, że Apple wprowadził ostrzeżenie przed używaniem nieautoryzowanych kabli Lightning firm trzecich stwierdzając, że takie akcesorium nie jest certyfikowane i może zagrażać naszemu urządzeniu gdy jest do niego podłączone. Dotyczyło to jednak tylko ostrzeżenia, a kable dalej spełniały swoją funkcję.

W oficjalnej wersji iOS 7 wydanej wczoraj Apple dość zaskakująco posunął się o krok dalej i aktywnie blokuje korzystanie z takich kabli. Po raz pierwszy zauważył to w swoim poście serwis Reddit, a później potwierdził 9to5Mac informując, że publiczna wersja iOS zatrzymuje proces ładowania urządzenia przez nieautoryzowany kabel Lightning.

Można zauważyć to samemu, jeśli używacie taniego kabla nabytego gdzieś okazyjnie i nie certyfikowanego przez Apple. Mnie jednak zastanawia, jak to jest w ogóle możliwe.

Aby uzyskać logo „Made for iPhone”, producent akcesoriów musi poświęcić trochę czasu i pieniędzy. aby spełnić kryteria Apple i zdobyć ich oficjalną i wyraźną zgodę. Jest to kosztowne i wielu małych producentów akcesoriów postanowiło pominąć ten krok i produkować akcesoria według własnych standardów unikając bezpośredniego kontaktu z Apple. Sprzedają te akcesoria, między innymi kable, które działają dobrze w większości przypadków, ale nie zawsze na dłuższą metę mogą być bezpieczne.

Aby ukrócić ten proces Apple wprowadził ostrzeżenie do użytkowników wcześniejszych wersji beta iOS 7 i teraz, w publicznej wersji iOS 7, nie jest to już pusta groźba.

Wiemy, że niektóre urządzenia firm trzecich mogą być odpowiedzialne za szkody, a nawet w najgorszych przypadkach śmierć. Właśnie po tym incydencie Apple wprowadził program wymiany niecertyfikowanych ładowarek, który działa także w Polsce.

Czy jest to kolejny krok nadmiernej kontroli Apple, który patrzy tylko na własny portfel czy też faktycznie krok w kierunku bezpieczeństwa użytkownika i zapewnienia jakości? Myślę, że w tym przypadku to chyba wszystkiego po trochu.

Tak czy inaczej, jeśli posiadacie kabel, który nagle przestał działać to może okazać się niezbędne kupno nowego, certyfikowanego ponieważ stary kabel jest w zasadzie bezużyteczny. Jeśli jednak nie chcecie pozbywać się swojego starego kabla, to możecie w ostateczności przetestować jedno obejście, które podobno u niektórych działa:

  • Podłącz ładowarkę USB
  • Podłącz kabel Lightning do iPhone’a
  • Odrzuć wszelkie ostrzeżenia
  • Odblokuj telefon
  • Odrzuć wszelkie pozostałe ostrzeżenia
  • Teraz z włączonym ekranem odłącz kabel Lightning
  • Podłącz ponownie
  • Odrzuć ponownie ostrzeżenia
  • Teraz powinien ładować

Dajcie znać czy sposób działa.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
10 lat temu

Dobrze że się wstrzymałem z zakupem bo chciałem po taniości kupić dodatkowy kabel do samochodu 😉

jur_me
jur_me
10 lat temu

Nie tylko kabli. Dotyczy to również przejściówek. Kupiłem w sklepie internetowy (już nie pamiętam w którym) i musiałem się pofatygować do sklepu po autoryzowane.

Marek
Marek
Reply to  jur_me
10 lat temu

Tylko teraz sporo będzie wątpliwości przy zakupie w internecie. Jest cała masa różnych dodatków i nie zawsze wiadomo czy mają certyfikat. A pytanie czy sklepy będą uwzględniać takie reklamacje jakby co

jur_me
jur_me
Reply to  Marek
10 lat temu

Zdążyłem się już przekonać, że nie tylko w internecie. Kupiłem też w sklepie „….” z oryginalnymi akcesoriami i sprzętem apple i – zong! Raz pokazuje, że nie oryginalne, innym razem oryginalne. Jednym razem łączy bez problemu innym musi się namyśleć. Kabel ten dłuższy. I jak teraz rozpoznać ten właściwy?

skarab
skarab
10 lat temu

i na oryginalnym kablu wyskakuje że jest nie certyfikowany, ale ładuje do końca.

Bartek
Bartek
10 lat temu

to jest prawda… powiem nawet więcej po podłączeniu ładowarki samochodowej w połączeniu z tanim kablem telefon zaczął się rozładowywać a nie ładować. ikonka ładowania była, a 10 procent zniknęło w ciągu kilku minut.

kriss555
kriss555
10 lat temu

mam kilka takich nieautoryzowanych kabli i przejściówek z microusb i na iphonie 5 oprócz komunikatu ,ze kabel jest niecertyfikowany działają bez problemu

Maciej
Maciej
10 lat temu

Ładowanie działa przy wyłączonym urządzeniu

Edddddd
Edddddd
10 lat temu

Ok wszystko cacy ale jak pozbyć sie tego błędu na wysfietlaczu jak juz mam oryginalny kabel , napis wciąż sie pojawia , proszę o odpowiedz na maila donxadee@wp.pl dzięki z góry

ydk2
ydk2
Reply to  Edddddd
9 lat temu

jailbreak

Szkary
Szkary
6 lat temu

A co zrobić kiedy nie ma autoryzowanego kabla?>
moja o metrowym kablu „męski-Lightning”-metr kabla-„męski jack” posiadam fajne słuchawki, jednak noszenie przejściówki jest ch***** a premiowanego takiego kabla ni ma

12
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx