sobota, 4 lutego

Już od pierwszej wersji beta systemu iOS 7 odkryto, że Apple wprowadził ostrzeżenie przed używaniem nieautoryzowanych kabli Lightning firm trzecich stwierdzając, że takie akcesorium nie jest certyfikowane i może zagrażać naszemu urządzeniu gdy jest do niego podłączone. Dotyczyło to jednak tylko ostrzeżenia, a kable dalej spełniały swoją funkcję.

W oficjalnej wersji iOS 7 wydanej wczoraj Apple dość zaskakująco posunął się o krok dalej i aktywnie blokuje korzystanie z takich kabli. Po raz pierwszy zauważył to w swoim poście serwis Reddit, a później potwierdził 9to5Mac informując, że publiczna wersja iOS zatrzymuje proces ładowania urządzenia przez nieautoryzowany kabel Lightning.

Można zauważyć to samemu, jeśli używacie taniego kabla nabytego gdzieś okazyjnie i nie certyfikowanego przez Apple. Mnie jednak zastanawia, jak to jest w ogóle możliwe.

Aby uzyskać logo „Made for iPhone”, producent akcesoriów musi poświęcić trochę czasu i pieniędzy. aby spełnić kryteria Apple i zdobyć ich oficjalną i wyraźną zgodę. Jest to kosztowne i wielu małych producentów akcesoriów postanowiło pominąć ten krok i produkować akcesoria według własnych standardów unikając bezpośredniego kontaktu z Apple. Sprzedają te akcesoria, między innymi kable, które działają dobrze w większości przypadków, ale nie zawsze na dłuższą metę mogą być bezpieczne.

Aby ukrócić ten proces Apple wprowadził ostrzeżenie do użytkowników wcześniejszych wersji beta iOS 7 i teraz, w publicznej wersji iOS 7, nie jest to już pusta groźba.

Wiemy, że niektóre urządzenia firm trzecich mogą być odpowiedzialne za szkody, a nawet w najgorszych przypadkach śmierć. Właśnie po tym incydencie Apple wprowadził program wymiany niecertyfikowanych ładowarek, który działa także w Polsce.

Czy jest to kolejny krok nadmiernej kontroli Apple, który patrzy tylko na własny portfel czy też faktycznie krok w kierunku bezpieczeństwa użytkownika i zapewnienia jakości? Myślę, że w tym przypadku to chyba wszystkiego po trochu.

Tak czy inaczej, jeśli posiadacie kabel, który nagle przestał działać to może okazać się niezbędne kupno nowego, certyfikowanego ponieważ stary kabel jest w zasadzie bezużyteczny. Jeśli jednak nie chcecie pozbywać się swojego starego kabla, to możecie w ostateczności przetestować jedno obejście, które podobno u niektórych działa:

  • Podłącz ładowarkę USB
  • Podłącz kabel Lightning do iPhone’a
  • Odrzuć wszelkie ostrzeżenia
  • Odblokuj telefon
  • Odrzuć wszelkie pozostałe ostrzeżenia
  • Teraz z włączonym ekranem odłącz kabel Lightning
  • Podłącz ponownie
  • Odrzuć ponownie ostrzeżenia
  • Teraz powinien ładować

Dajcie znać czy sposób działa.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
9 lat temu

Dobrze że się wstrzymałem z zakupem bo chciałem po taniości kupić dodatkowy kabel do samochodu 😉

jur_me
jur_me
9 lat temu

Nie tylko kabli. Dotyczy to również przejściówek. Kupiłem w sklepie internetowy (już nie pamiętam w którym) i musiałem się pofatygować do sklepu po autoryzowane.

Marek
Marek
Reply to  jur_me
9 lat temu

Tylko teraz sporo będzie wątpliwości przy zakupie w internecie. Jest cała masa różnych dodatków i nie zawsze wiadomo czy mają certyfikat. A pytanie czy sklepy będą uwzględniać takie reklamacje jakby co

jur_me
jur_me
Reply to  Marek
9 lat temu

Zdążyłem się już przekonać, że nie tylko w internecie. Kupiłem też w sklepie „….” z oryginalnymi akcesoriami i sprzętem apple i – zong! Raz pokazuje, że nie oryginalne, innym razem oryginalne. Jednym razem łączy bez problemu innym musi się namyśleć. Kabel ten dłuższy. I jak teraz rozpoznać ten właściwy?

skarab
skarab
9 lat temu

i na oryginalnym kablu wyskakuje że jest nie certyfikowany, ale ładuje do końca.

Bartek
Bartek
9 lat temu

to jest prawda… powiem nawet więcej po podłączeniu ładowarki samochodowej w połączeniu z tanim kablem telefon zaczął się rozładowywać a nie ładować. ikonka ładowania była, a 10 procent zniknęło w ciągu kilku minut.

kriss555
kriss555
9 lat temu

mam kilka takich nieautoryzowanych kabli i przejściówek z microusb i na iphonie 5 oprócz komunikatu ,ze kabel jest niecertyfikowany działają bez problemu

Maciej
Maciej
9 lat temu

Ładowanie działa przy wyłączonym urządzeniu

Edddddd
Edddddd
8 lat temu

Ok wszystko cacy ale jak pozbyć sie tego błędu na wysfietlaczu jak juz mam oryginalny kabel , napis wciąż sie pojawia , proszę o odpowiedz na maila donxadee@wp.pl dzięki z góry

ydk2
ydk2
Reply to  Edddddd
8 lat temu

jailbreak

Szkary
Szkary
5 lat temu

A co zrobić kiedy nie ma autoryzowanego kabla?>
moja o metrowym kablu „męski-Lightning”-metr kabla-„męski jack” posiadam fajne słuchawki, jednak noszenie przejściówki jest ch***** a premiowanego takiego kabla ni ma

12
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx