wtorek, 23 lipca

Apple ma czas do 6 marca na pełne dostosowanie się do unijnej ustawy o rynkach cyfrowych, która wymagać będzie między innymi umożliwienie użytkownikom iPhone’a instalowanie aplikacji spoza App Store.

Ponieważ termin wprowadzenia tego rozporządzenia zbliża się dużymi krokami, prawdopodobne jest, że Apple rozpocznie przygotowania do tych zmian wraz z iOS 17.4.

Oczekuje się, że pierwsza wersja beta systemu iOS 17.4 zostanie udostępniona już w tym tygodniu, choć nie jest jasne, czy zmiany dotyczące aplikacji zostaną natychmiast wprowadzone do testów, czy też zostaną wprowadzone do późniejszych wersji beta. Oczekuje się, że Apple doda obsługę zarówno zewnętrznych sklepów z aplikacjami, jak i pobieranie na iPhone’a aplikacji z zewnętrznych stron dla użytkowników w krajach UE w tym w Polsce, Austrii, Belgii, Włoszech, Niemczech i innych.

W ciągu ostatnich kilku lat Apple zdecydowanie sprzeciwiał się ustawie o rynkach cyfrowych i pobieraniu aplikacji spoza App Store, powołując się na zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa klientów. Na konferencji technologicznej w 2021 roku dyrektor generalny Apple Tim Cook powiedział, że umożliwienie pobierania aplikacji z zewnętrznych źródeł „zniszczy bezpieczeństwo iPhone’a i wiele inicjatyw dotyczących prywatności, które wbudowaliśmy w App Store”.

Apple prawdopodobnie zrobi minimum wymagane do zapewnienia zgodności z ustawą o rynkach cyfrowych, co może prowadzić do szeregu ograniczeń i barier wokół zewnętrznych sklepów z aplikacjami i bocznego ładowania aplikacji na iPhone’a. Widzieliśmy, jak Apple postępował podobnie w zakresie zgodności z prawem w USA, gdzie niedawno umożliwił programistom kierowanie klientów do metod płatności poza App Store, ale nadal pobiera aż do 27% prowizji i ma kilka zasad.

W Europie w wyniku nacisków regulacyjnych wprowadzono już inne zmiany w iPhonie. Na początku tego tygodnia Komisja Europejska ogłosiła, że Apple obiecał udostępnić aplikacjom płatniczym innych firm dostęp do chipa NFC iPhone’a w UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, co powinno skutkować większą konkurencją dla Apple Pay. Nie jest jasne, kiedy Apple wdroży tę zmianę, ale prawdopodobnie będzie to bardziej odległe niż pobieranie aplikacji spoza App Store.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx