niedziela, 19 maja

W odpowiedzi na proponowaną przez Komisję Europejską ustawę o rynkach cyfrowych, która może wymusić tzw. „sideloading” aplikacji na iPhone’ach w Europie, Apple udostępnił szczegółowy dokument podkreślający zagrożenia dla bezpieczeństwa i prywatności wynikające z sideloadingu.

Dla wyjaśnienia „Sideloading” odnosi się do pojęcia instalowania aplikacji poza App Store, na przykład ze strony internetowej lub sklepu z aplikacjami innej firmy.

Dokument Apple, zatytułowany „Building a Trusted Ecosystem for Millions of Apps”, stwierdza, że „mobilne złośliwe oprogramowanie i wynikające z niego zagrożenia bezpieczeństwa i prywatności są coraz bardziej powszechne i występują głównie na platformach, które umożliwiają sideloading”. Na przykład Apple powołał się na raporty Nokia Threat Intelligence Reports z 2019 i 2020 roku, które wykazały, że urządzenia z Androidem mają „szacunkowo od 15 do 47 razy więcej infekcji przez złośliwe oprogramowanie” niż iPhone’y.

Z drugiej strony Apple stwierdził, że złośliwe oprogramowanie na iOS jest rzadkie i powiedział, że wiele ataków na platformę to „ataki o wąskim ukierunkowaniu”. Apple dodał, że „eksperci generalnie zgadzają się, że iOS jest bezpieczniejszy w porównaniu z Androidem, po części dlatego, że Apple nie obsługuje sideloadingu”.

Apple powiedział, że gdyby został zmuszony do zezwolenia na sideloading, użytkownicy byliby narażeni na bardziej złośliwe aplikacje i mieliby mniejszą kontrolę nad aplikacjami po pobraniu ich na swoje urządzenia. Apple dodał, że niektóre proponowane przepisy dotyczące sideloadingu nakazywałyby również usunięcie zabezpieczeń przed dostępem osób trzecich do zastrzeżonych elementów sprzętowych i niepublicznych funkcji systemu operacyjnego, co powodowałoby zagrożenia bezpieczeństwa i prywatności dla użytkowników.

Apple dodał, że nawet użytkownicy, którzy nie chcą pobierać aplikacji z zewnątrz i wolą pobierać aplikacje tylko z App Store, byliby poszkodowani gdyby sideloading był wymagany, ponieważ niektórzy użytkownicy mogą nie mieć innego wyboru niż sideloading aplikacji, której potrzebują do pracy, szkoły lub z innego istotnego powodu. Ponadto Apple powiedział, że przestępcy mogą nakłaniać użytkowników do sideloadingu aplikacji, naśladując wygląd App Store lub reklamując bezpłatne lub ekskluzywne funkcje.

Apple poruszył wiele z tych argumentów w podobnym dokumencie udostępnionym w czerwcu. Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, wcześniej twierdził, że aplikacje ładowane bokiem „zniszczyłyby bezpieczeństwo iPhone’a” i „wiele inicjatyw dotyczących prywatności, które wbudowaliśmy w App Store”.

Dokument Apple zawiera przykłady typowego złośliwego oprogramowania, które ma wpływ na platformy mobilne, takie jak Android, i przedstawia więcej argumentów przeciwko sideloadingowi.

Apple ma coraz większą kontrolę nad swoim App Store, który pozostaje jedynym miejscem, w którym można instalować aplikacje na iPhonie i iPadzie, z wyłączeniem urządzeń, na których przeprowadzono jailbreak. Twórca Fortnite, Epic Games, pozwał Apple w zeszłym roku za postępowanie antykonkurencyjne, ale nie udało się zmusić sądu do zmuszenia Apple do zezwolenia na sklepy innych firm z aplikacjami iOS.

Czy Apple powinien zezwolić na pobieranie aplikacji spoza App Store

View Results

Loading ... Loading ...
Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx