czwartek, 18 kwietnia

Jak donosi New York Times, Apple testuje koncepcje generatywnej sztucznej inteligencji, która może być finalnie przeznaczona do zastąpienia Siri.

Pracownicy zostali poinformowani o dużym modelu językowym Apple i innych narzędziach AI na corocznym szczycie AI firmy w zeszłym miesiącu. Inżynierowie Apple, w tym członkowie zespołu „Siri”, testują podobno koncepcje generowania języka w odpowiedzi na rozwój chatbotów, takich jak ChatGPT.

Technologie sztucznej inteligencji nowej generacji pokazały, w jaki sposób „Siri”, Alexa czy inni asystenci głosowi zmarnowali swoją przewagę w wyścigu AI, wyjaśnia raport. W szczególności „Siri” napotkała wiele przeszkód na drodze do znaczących ulepszeń. W rozmowie z New York Times były inżynier Apple, John Burkey, który pracował nad „Siri” i był odpowiedzialny za jej ulepszenie w 2014 roku, wyjaśnił, że asystent głosowy jest zbudowany na „niezgrabnym kodzie, którego aktualizacja podstawowych funkcji zajmowała tygodnie”.

Jej „nieporęczna konstrukcja” bardzo utrudniała inżynierom dodawanie nowych funkcji. Na przykład baza danych „Siri” zawiera dużą listę fraz w prawie dwudziestu językach, co czyni ją „jedną wielką kulą śnieżną”. Burkey dodał, że jeśli ktoś chce dodać słowo do bazy danych „Siri”, „idzie to w jednym dużym stosie”.

Oznacza to, że proste aktualizacje, takie jak dodanie nowych fraz do zbioru danych, wymagają przebudowy całej bazy danych „Siri”, co może zająć nawet sześć tygodni. Dodanie bardziej skomplikowanych funkcji, takich jak nowe narzędzia wyszukiwania, może zająć nawet cały rok.

Burkey uważa, że w rezultacie Siri nie mogła zostać „kreatywnym asystentem”, takim jak ChatGPT. Na początku tego tygodnia OpenAI zaprezentował GPT-4, silnik sztucznej inteligencji nowej generacji, umożliwiający jeszcze bardziej zaawansowane reakcje z ChatGPT.

W zeszłym tygodniu DigiTimes poinformował, że rosnące zainteresowanie generatywną sztuczną inteligencją napędzaną przez ChatGPT zmotywowało do ponownej oceny rozwoju tej technologii w dużych firmach, takich jak Apple, Meta i Amazon. Firmy te rzekomo starają się aby Microsoft nie utrzymał pozycji lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji. Mówi się, że w szczególności Apple i Tesla ponownie rozważają swoje podejście do sztucznej inteligencji.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx