niedziela, 21 kwietnia

Jak informuje Bloomberg, iMessage firmy Apple uniknie regulacji wymagających interoperacyjności z innymi platformami komunikacyjnymi na mocy unijnej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Takie postanowienie zostało podjęte po zakończonym przez organ regulacyjny dochodzeniu.

W wyniku dochodzenia stwierdzono, że platforma iMessage i usługa Bing firmy Microsoft nie zajmują wystarczająco dominującej pozycji, aby podlegać surowym przepisom DMA dotyczącym usług świadczonych przez tzw. cyfrowych „strażników” dużych technologii, do których należą Apple, Meta, Google, Amazon i TikTok.

Apple i Microsoft w oddzielnych oświadczeniach wydanych po ogłoszeniu z radością przyjęły decyzję o niewyznaczeniu ich jako podstawowych usług platformy.

UE pracuje nad przepisami w ramach DMA, które wymagałyby od Apple wprowadzenia zmian w iMessage, aby udostępnić go na innych platformach. Zasady interoperacyjności oznaczałyby, że aplikacje Meta, takie jak WhatsApp czy Messenger, mogłyby żądać współpracy z platformą iMessage firmy Apple, a Apple byłoby zmuszony do przestrzegania tych zasad w UE.

Jednak badanie UE wykazało, że iMessage nie podlega przepisom, ponieważ nie jest powszechnie używany przez przedsiębiorstwa. Ułaskawienie Apple jest częścią pięciomiesięcznego badania rynku prowadzonego przez Komisję Europejską.

Pomimo zakończenia dochodzenia w sprawie iMessage, DMA w dalszym ciągu zmusza Apple do wprowadzenia poważnych zmian w ekosystemie aplikacji w Unii Europejskiej. Na przykład w systemie iOS 17.4, którego premiera nastąpi pod koniec przyszłego miesiąca, Apple wprowadzi aktualizacje, które umożliwią użytkownikom iPhone’a i iPada pobieranie i instalowanie aplikacji spoza App Store za pośrednictwem alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx