czwartek, 11 lipca

Epic Games ogłosiło, że w ramach unijnej polityki alternatywnych sklepów z aplikacjami, złożyło wniosek do Apple o notarialne potwierdzenie sklepu Epic Games Store.

Sklep Epic Games Store będzie zawierał popularną grę Fortnite, co oznacza, że użytkownicy iPhone’ów w UE będą mogli instalować i grać w ten tytuł bez konieczności korzystania z usługi streamingu gier w chmurze. Epic zapowiedziało, że „mierzy na uruchomienie sklepu i Fortnite na iOS w UE w ciągu najbliższych kilku miesięcy”. Wersja Fortnite na iPada ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Gra Fortnite była wycofana z App Store na iOS od kilku lat z powodu sporu prawnego między Apple a Epic Games. Możliwość jej powrotu pojawiła się dopiero po tym, jak Apple umożliwił użytkownikom iPhone’ów w UE pobieranie aplikacji z alternatywnych sklepów z aplikacjami, a nie tylko z App Store, a także bezpośrednio z witryn deweloperów.

Apple pobiera opłatę w wysokości 0,50 euro rocznie za podstawowe technologie za aplikacje instalowane spoza App Store (oraz w App Store dla deweloperów, którzy zgodzą się na nowe warunki i nadal będą chcieli korzystać z systemu Apple), ale nie ma prowizji od App Store ani opłat za zakupy w aplikacji. Chociaż Apple rezygnuje z opłat za pierwszy milion instalacji, opłata w wysokości 0,50 euro od użytkownika będzie kosztować deweloperów aplikacji, takich jak Epic Games, znaczną kwotę pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Epic będzie często obciążany podwójnie – raz za swój sklep z aplikacjami, a raz za każdą instalację Fortnite.

Dyrektor generalny Epic, Tim Sweeney, krytycznie odniósł się do zmian wprowadzonych przez Apple w App Store, aby dostosować swoje zasady do ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Sweeney nazwał te zmiany „podstępnym nowym przypadkiem złośliwej zgodności” i określił opłaty Apple jako „zbędne”. Komisja Europejska w zeszłym tygodniu formalnie ogłosiła swoje wstępne stanowisko, że zasady App Store firmy Apple naruszają DMA. Komisja stwierdziła również, że otworzy nową procedurę niespełnienia wymogów wobec Apple w związku z obawami, że jej wymogi kontraktowe dla zewnętrznych deweloperów aplikacji i sklepów z aplikacjami, w tym opłata za podstawowe technologie, „nie zapewniają skutecznego przestrzegania zobowiązań Apple na mocy DMA”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx