niedziela, 14 lipca

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła swoją wstępną opinię, że polityka Apple w App Store narusza ustawę o rynkach cyfrowych (DMA), w szczególności w odniesieniu do przepisów przeciwdziałających kierunkowaniu.

Zgodnie z DMA deweloperzy dystrybuujący swoje aplikacje za pośrednictwem App Store powinni mieć możliwość bezpłatnego informowania swoich klientów o alternatywnych, tańszych możliwościach zakupu, kierowania ich do tych ofert i umożliwiania dokonywania zakupów. Komisja twierdzi, że obecne „warunki biznesowe” uniemożliwiają to.

„Programiści nie mogą podawać w aplikacji informacji na temat cen ani komunikować się w jakikolwiek żaden inny sposób ze swoimi klientami w celu promowania ofert dostępnych w alternatywnych kanałach dystrybucji.” – stwierdziła Komisja w swoim komunikacie prasowym.

Komisja stwierdziła również, że proces linkowania w celu kierunkowania klientów „proces podlega ograniczeniom nałożonym przez Apple, które uniemożliwiają programistom komunikowanie się, promowanie ofert i zawieranie umów za pośrednictwem wybranego przez siebie kanału dystrybucji”.

Ponadto Komisja uważa, że ​​opłaty pobierane przez Apple za ułatwianie pozyskiwania nowych klientów za pośrednictwem App Store „wykraczają poza to, co jest ściśle konieczne w przypadku takiego wynagrodzenia”. Na przykład Apple pobiera od programistów opłatę za każdy zakup towarów lub usług cyfrowych dokonywany przez użytkownika w ciągu siedmiu dni od skorzystania z linku na zewnątrz z aplikacji, a Komisja uważa to za nieuzasadnione.

Komisja oświadczyła również, że wszczyna nowe dochodzenie w sprawie niezgodności z przepisami w odniesieniu do nowych warunków umownych firmy Apple w związku z obawami, że jej nowe wymogi umowne wobec zewnętrznych twórców aplikacji i platform handlowych z aplikacjami, w tym opłata za technologię podstawową w wysokości 0,50 EUR, „nie zapewniają skutecznego przestrzegania obowiązków Apple” w ramach DMA.

W odpowiedzi na oświadczenie Komisji Apple wydał następujące oświadczenie:

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy Apple wprowadził szereg zmian, aby zapewnić zgodność z DMA w odpowiedzi na opinie deweloperów i Komisji Europejskiej. Jesteśmy pewni, że nasz plan jest zgodny z prawem i szacujemy, że ponad 99% programistów zapłaciłoby takie same lub mniejsze opłaty na rzecz Apple zgodnie z nowymi warunkami biznesowymi, które stworzyliśmy. Wszyscy programiści prowadzący działalność w UE w App Store mają możliwość korzystania z wprowadzonych przez nas funkcji, w tym możliwości kierunkowania użytkowników aplikacji do Internetu w celu sfinalizowania zakupu. Tak jak to zwykle robimy, będziemy nadal słuchać Komisji Europejskiej i współpracować z nią”.

Teraz, gdy Komisja poinformowała Apple o swoim wstępnym stanowisku, Apple może bronić się, badając dokumenty znajdujące się w aktach dochodzenia Komisji i udzielając pisemnej odpowiedzi na wstępne ustalenia Komisji. Jeśli okaże się, że Apple naruszył DMA, firmie grozi kara w wysokości do 10% światowych przychodów. Ostateczna decyzja Komisji ma zostać podjęta do marca 2025 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx