czwartek, 11 lipca

Według doniesień, Apple zwiększył zamówienie na czipy następnej generacji od TSMC do 90-100 milionów jednostek, w związku z oczekiwanym wzrostem popytu na serię iPhone’ów 16.

Uważa się, że zeszłoroczne początkowe zamówienie czipów na premierę serii iPhone 15 wynosiło około 80-90 milionów sztuk. Według tajwańskiego serwisu CTEE, Apple spodziewa się więc wyższego popytu na swoje urządzenia w 2024 roku, o około 10 milionów sztuk.

Początkową sprzedaż urządzeń ma prawdopodobnie napędzić wprowadzenie funkcji Apple Intelligence w iOS 18. Jednym z powodów jest to, że Apple Intelligence wymaga co najmniej iPhone’a 15 Pro, co oznacza, że posiadacze zeszłorocznych iPhone’ów 15 i 15 Plus nie będą mogli korzystać z nowych funkcji AI firmy Apple, chyba że zdecydują się na upgrade do iPhone’a 15 Pro lub wybiorą jeden z modeli iPhone’a 16.

W zeszłym roku iPhone 15 i 15 Plus zostały wyposażone w czip A16 Bionic – ten sam, który znajdował się w modelach iPhone’a 14 Pro. Natomiast iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max posiadały czip A17 Pro, wyprodukowany w procesie 3nm drugiej generacji TSMC, znanym również jako „N3E”. Według TSMC, N3E jest tańszy i ma lepszą wydajność w porównaniu do poprzedniej generacji N3B.

W tym roku wszystkie cztery modele z linii iPhone’a 16 mają być wyposażone w czipy z rodziny A18, produkowane w procesie N3E. Mimo przejścia na N3E, czip A18 w iPhonie 16 i 16 Plus prawdopodobnie będzie bazować na projekcie A17 Pro, który został użyty w modelach iPhone’a 15 Pro. Tymczasem iPhone 16 Pro i ‌iPhone 16 Pro‌ Max prawdopodobnie otrzymają czip o nazwie „A18 Pro”, który mógłby być wyposażony w ulepszony Neural Engine z większą liczbą rdzeni, umożliwiając lepszą wydajność AI/uczenia maszynowego.

Standardowe modele iPhone’a 16 również mogą zostać wyposażone w 8 GB RAM-u, w porównaniu do 6 GB w modelach iPhone’a 15. Oznaczałoby to, że wszystkie cztery modele iPhone’a 16 oferowałyby 8 GB RAM-u, co według Apple jest minimalnym wymaganiem do uruchamiania dużych modeli językowych (algorytmów napędzających AI) lokalnie na urządzeniu, a nie w chmurze.

Podobnie jak w poprzednich latach, spodziewana premiera serii iPhone 16 to jesień, około połowy września.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx