poniedziałek, 15 kwietnia

Apple zapowiedział dziś wydanie systemu watchOS 10, ważnej aktualizacji systemu operacyjnego dla Apple Watch, wprowadzającej nowy widok widżetów, przeprojektowane aplikacje, ulepszenia treningów i nie tylko.

W przeprojektowanych aplikacjach w watchOS 10 więcej informacji widocznych jest na pierwszy rzut oka, a użytkownik zyskuje nowe sposoby nawigowania i szybkiego przechodzenia do treści. Aplikacje Apple Watch, takie jak m.in. Pogoda, Giełda, Dom, Mapy, Wiadomości czy Zegary świata, optymalniej wykorzystują wyświetlacz Apple Watch, żeby pomieścić na nim jeszcze więcej informacji widocznych na pierwszy rzut oka. Aplikacja Aktywność na Apple Watch i aplikacja Fitness na iPhonie ułatwiają lepsze śledzenie codziennej aktywności.

Nowa funkcja Stos inteligentny zawiera widżety rejestrujące aktualne informacje odpowiadające aktualnej sytuacji użytkownika, które można wyświetlić, przekręcając po prostu pokrętło Digital Crown na dowolnej tarczy zegarka. Dla przykładu, rankiem aplikacja Pogoda pokaże aktualną prognozę, a w czasie podróży Stos inteligentny zadba o to, żeby pod ręką znajdowały się karty pokładowe z Portfela. Na górę ekranu przeniesione zostaną też uruchomione aplikacje, na przykład Podcasty, żeby dostęp do nich był jeszcze łatwiejszy.

Centrum sterowania będzie teraz łatwiej dostępne i można je otworzyć w dowolnej chwili i podczas korzystania z każdej aplikacji po naciśnięciu przycisku bocznego. Podwójne naciśnięcie Digital Crown powoduje powrót do ostatnio używanych aplikacji.

watchOS 10 wprowadzi dwie nowe tarcze zegarka dla miłośników sztuki i humoru: Paleta i Snoopy. Tarcza Paleta prezentuje godzinę w szerokiej gamie kolorów zobrazowaną przez trzy odrębne, nakładające się warstwy, a barwy na wyświetlaczu zmieniają się wraz z upływem czasu. Dodatkowo na Apple Watch pojawi się nowa tarcza z ulubionego komiksu Fistaszki prezentująca Snoopy’ego i Woodstocka. Postacie ożywają i bawią się wskazówkami, reagują na warunki pogodowe w okolicy, a nawet zaczynają ćwiczyć, kiedy użytkownik ma trening.

watchOS 10 doda również ciekawą nowość dla miłośników jazdy na rowerze. Dodana zostanie funkcje automatycznie przypominająca o treningu, pomiar spalanych kalorii podczas jazdy na rowerze elektrycznym oraz Wykrywanie upadku. Dodatkowo trening kolarski rozpoczęty na Apple Watch z systemem watchOS 10 zostanie automatycznie wyświetlony jako wydarzenie na żywo na iPhonie, a po stuknięciu będzie widoczny na pełnym ekranie. Widoki treningu takie jak Strefy tętna, Wysokość n.p.m., Trasa wyścigu, Treningi własne oraz nowy widok Szybkość na rowerze zostały zoptymalizowane pod kątem wielkości wyświetlacza iPhone’a, który można przymocować do roweru, żeby wygodniej i łatwiej przeglądać dane podczas jazdy.

W systemie watchOS 10 aplikacja Kompas automatycznie generować będzie dwa nowe punkty trasy: punkt trasy ostatniego miejsca z zasięgiem komórkowym wyznaczy ostatnie miejsce, w którym dostępna była sieć komórkowa, co może przydać się do sprawdzenia wiadomości czy wykonania połączenia.

W watchOS 10 aplikacja Uważność pozwoli użytkownikom na dyskretne i wygodne rejestrowanie codziennego nastroju i chwilowych emocji. Przewijając za pomocą Digital Crown ekran wyświetlający intrygujące, wielowymiarowe kształty, użytkownicy mogą ocenić swój nastrój, określić, co ma na nich największy wpływ, oraz opisać swoje uczucia.

WatchOS 10 zmierzy rownież czas spędzony w świetle naturalnym aby pomóc użytkownikom w ochronie ich wzroku. Czas spędzany w naturalnym świetle wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego niezależnie od wieku dlatego Apple postawił za pomocą czujnika Apple Watch mierzyć ilość czasu spędzonego w świetle dziennym.

Mała zmiana zostanie wprowadzona również do aplikacji Leki, która będzie mogła wysyłać przypomnienie, gdy użytkownik  nie odnotuje zażycia lekarstwa w ciągu 30 minut od zaplanowanej godziny.

watchOS 10 w wersji beta trafi w ręce deweloperów już dziś. Publiczna wersja beta zostanie wypuszczona w lipcu, a system zostanie udostępniony dla wszystkich na jesieni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx