poniedziałek, 27 maja

Apple ogłosił dziś premierę systemu iOS 17. Aktualizacja niesie za sobą znaczące usprawnienie komunikacji za pomocą aplikacji Telefon, FaceTime i Wiadomości, ułatwia udostępnianie plików przez AirDrop, a także pozwala na inteligentniejsze, a więc szybsze i dokładniejsze wprowadzanie tekstu.

„Pracując nad iOS 17, skupiliśmy się na funkcjach, z których wszyscy korzystamy każdego dnia. W ten sposób iPhone stał się jeszcze bardziej osobisty i intuicyjny w obsłudze” powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple Software Engineering.

Dużą nowością w aplikacji Telefon będzie dodanie Plakatów kontaktów. Dzięki nim użytkownik będzie mógł zadecydować, jak będzie wyglądać jego wizerunek wyświetlany na urządzeniu odbierającym połączenie przychodzące. Wybrane zdjęcia lub Memoji można upiększyć, a do wyboru czekają też atrakcyjne kroje i kolory pisma. Plakaty kontaktów będą też dostępne w aplikacjach do dzwonienia innych firm.

W iOS 17 pojawi się funkcja Live Voicemail, która pozwoli sprawdzić generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości pozostawianą na poczcie głosowej i zdecydować, czy odebrać to połączenie. Połączenia uznawane przez operatorów za niechciane nie pojawią się jako Live Voicemail, tylko niezwłocznie zostaną odrzucone. Dzięki systemowi Neural Engine transkrypcja Live Voicemail jest generowana bezpośrednio na urządzeniu, a jej treść pozostaje od początku do końca poufna.

Aplikacja FaceTime w iOS 17 będzie obsługiwać wiadomości audio i wideo. Jeśli użytkownicy dzwonią do osoby, która w danej chwili jest niedostępna, mogą udostępnić wiadomość do odebrania później. Połączenia FaceTime będą również dostępne na telewizorze poprzez Apple TV.

iOS 17 wprowadzi znaczące udoskonalenia aplikacji Wiadomości. Pojawi się jeszcze więcej naklejek, a także będzie je można tworzyć samodzielnie jako Live Sticker poprzez wyodrębnianie obiektów ze zdjęć. Ponadto do naklejek Live Sticker będzie można dodawać efekty. Z kolei nowa szuflada dostępna z poziomu klawiatury to pojedyncze miejsce, w którym przechowywane są wszystkie naklejki użytkownika, tak żeby zapewniać do nich wygodny dostęp w całym systemie iOS.

W aplikacji Wiadomości pojawiła się też funkcja Sesja kontaktu. To ważne rozwiązanie dla osób, które chcą poinformować bliskich lub znajomych, że bezpiecznie dotarły do celu. Po rozpoczęciu Sesji kontaktu przyjaciele lub członkowie rodziny otrzymają automatyczne i niezwłoczne powiadomienie o przybyciu użytkownika. Natomiast jeśli użytkownik nie zbliża się do celu, wybranym kontaktom zostaną udostępnione przydatne informacje, na przykład o precyzyjnej lokalizacji urządzenia, poziomie naładowania baterii czy statusie sieci komórkowej. Wszystkie udostępniane informacje są szyfrowane na całej drodze przesyłania.

IOS 17 przyniesie również zmiany w AirDrop. Teraz umożliwia on błyskawiczne udostępnianie plików i wysyłanie zdjęć. W systemie iOS 17 opcji udostępniania za pomocą AirDrop jest jeszcze więcej. Funkcja NameDrop pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać kontakty poprzez zbliżenie do siebie iPhonów lub iPhone’a i Apple Watch. Ta sama czynność umożliwia też dzielenie się treściami i uruchamianie SharePlay w celu posłuchania muzyki, obejrzenia filmu czy wspólnej rozgrywki, gdy urządzenia iPhone znajdują się blisko siebie.

iOS 17 wprowadzi funkcję Stan gotowości, dzięki której cały ekran urządzenia pozostaje do dyspozycji użytkownika w czasie ładowania ustawionego poziomo iPhone’a. Funkcja Stan gotowości sprawdzi się idealnie, gdy urządzenie znajduje się na stoliku nocnym, kuchennym blacie czy biurku. Można ją spersonalizować tak, żeby pokazywała jeden z fantastycznych motywów zegara, ulubione zdjęcia lub widżety, w tym Stosy inteligentne wyświetlające właściwe widżety we właściwym czasie. Dzięki obsłudze Wydarzeń na żywo, Siri, połączeń przychodzących i powiadomień w większym rozmiarze funkcja Stan gotowości sprawi, że iPhone przyda się jeszcze bardziej.

Wreszcie iOS 17 wprowadzi zupełnie nową aplikację Dziennik. Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie. Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów. Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów.

Deweloperzy rozpoczną testy iOS 17 już od dziś, a publiczna wersja beta systemu zostanie udostępniona w lipcu. System trafi do wszystkich użytkowników na jesieni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx