niedziela, 21 kwietnia

Oprócz dodania obsługi alternatywnych sklepów z aplikacjami i alternatywnych metod płatności w Unii Europejskiej, Apple wprowadza kilka innych zmian dla zachowania zgodności z warunkami ustawy o rynkach cyfrowych.

Apple przedstawił dziś niektóre ze swoich nadchodzących planów w raporcie zgodności z DMA.

Apple zamierza ułatwić użytkownikom iPhone’a przejście na inny system operacyjny w Unii Europejskiej. Apple twierdzi, że pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże dostawcom mobilnych systemów operacyjnych stworzyć „bardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązania” do przesyłania danych z iPhone’a na telefon innej firmy niż Apple. Rozwiązanie będzie dostępne jesienią 2025 r., po czym firmy takie jak Samsung i Google będą mogły oferować lepsze narzędzia do przesyłania danych z iPhone’a.

Użytkownicy iPhone’a w UE będą mogli całkowicie usunąć przeglądarkę Safari ze swoich urządzeń od końca 2024 roku, zastępując ją inną, alternatywną przeglądarką. W ramach tego planu Apple opracowuje rozwiązanie umożliwiające przełączanie przeglądarek umożliwiające eksportowanie i importowanie danych przeglądarki do innej przeglądarki na tym samym urządzeniu. Firma Apple rozpoczęła już obsługę alternatywnych silników przeglądarek internetowych, co stanowi kolejny wymóg DMA.

Aby poprawić interoperacyjność między iPhonem a innymi platformami smartfonów, Apple umożliwia aplikacjom płatniczym innych firm dostęp do czipa NFC iPhone’a w celu dokonywania płatności zbliżeniowych, których nie dokonuje się za pośrednictwem Apple Pay, a także umożliwia programistom przesyłanie próśb o dodatkową interoperacyjność.

Wnioski dotyczące interoperacyjności są oceniane indywidualnie dla każdego przypadku w celu ustalenia, czy wchodzą w zakres DMA i czy można opracować skuteczne rozwiązanie interoperacyjne.

Deweloperzy w UE mogą zwrócić się o dodatkową mediację wykraczającą poza standardową ocenę Komisji Rewizyjnej Aplikacji. Programiści, którzy chcą zakwestionować bezskuteczne odwołania do Komisji ds. recenzji aplikacji, mogą zwrócić się o mediację. Jest to proces, który według Apple jest „oparty na UE, łatwo dostępny, bezstronny, niezależny i bezpłatny”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx