czwartek, 11 kwietnia

Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie dochodzenia w sprawie zgodności Apple, Google i Meta z nową ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), której celem jest ograniczenie dominacji rynkowej dużych firm technologicznych.

Dochodzenie w przypadku firmy Apple będzie dotyczyć tego, czy firma pozwala deweloperom na „kierowanie” użytkowników poza App Store, a także jej domyślnego ekranu wyboru przeglądarki internetowej. Komisja przyjrzy się również zasadom Google dotyczącym „kierowania” w Google Play i faworyzowania własnych usług w wynikach wyszukiwania, a także modelowi „płać lub wyraź zgodę” Meta.

Komisja wszczęła postępowania w celu oceny, czy środki wdrożone przez Alphabet i Apple w związku z ich zobowiązaniami dotyczącymi sklepów z aplikacjami naruszają DMA. Artykuł 5 ust. 4 DMA wymaga od strażników rynku, aby umożliwili deweloperom aplikacjom „kierowanie” konsumentów do ofert poza sklepami z aplikacjami strażników, bezpłatnie.

Komisja obawia się, że zasady Alphabet i Apple mogą nie być w pełni zgodne z przepisami, ponieważ nakładają one różne ograniczenia. Ograniczają one między innymi swobodę komunikowania się deweloperów i promowania ofert oraz zawierania bezpośrednich umów, w tym poprzez nakładanie różnych opłat.

[…]

Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Apple w związku z ich zasadami mającymi na celu wypełnienie zobowiązań do: (i) umożliwienia użytkownikom końcowym łatwej deinstalacji dowolnych aplikacji na iOS, (ii) łatwej zmiany ustawień domyślnych w systemie iOS oraz (iii) wyświetlania użytkownikom ekranów wyboru, które muszą skutecznie i łatwo umożliwiać im wybór alternatywnej domyślnej usługi, takiej jak przeglądarka internetowa lub wyszukiwarka na iPhone’ach.

Komisja obawia się, że zasady Apple, w tym projekt ekranu wyboru przeglądarki internetowej, mogą uniemożliwiać użytkownikom rzeczywistego wyboru usług w ekosystemie Apple, naruszając tym samym artykuł 6 ust. 3 DMA.

Komisja poinformowała również, że podejmuje inne działania wyjaśniające, aby zebrać fakty i informacje w celu ustalenia, czy nowa struktura opłat Apple i inne warunki dla alternatywnych sklepów z aplikacjami i dystrybucji aplikacji z Internetu (sideloadingu) mogą udaremniać cel jej zobowiązań na mocy DMA.

Komisja przyjęła również pięć zarządzeń nakazujących przechowywanie dokumentów skierowanych do Alphabet, Amazon, Apple, Meta i Microsoft, żądając od nich zachowania dokumentów, które mogą być wykorzystane do oceny ich zgodności z obowiązkami wynikającymi z DMA. Komisja zamierza zakończyć postępowania wszczęte dzisiaj w ciągu 12 miesięcy.

W przypadku naruszeń, Komisja może nałożyć grzywny do 10% całkowitych obrotów firmy na świecie. W przypadku powtórnego naruszenia na mocy DMA grzywny te mogą wynieść nawet 20%. Komisja ma również prawo do zastosowania „dodatkowych środków zaradczych”, takich jak „zobowiązanie strażnika rynku do sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części” lub lub zakazanie spółce nabywania dodatkowych usług związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Na początku tego miesiąca Apple wprowadził kilka znaczących zmian w sposobie działania ‌App Store‌ i aplikacji w UE, aby dostosować się do DMA. Zmiany te zostały uwzględnione w iOS 17.4, ale generalnie są ograniczone do krajów należących do Unii Europejskiej.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx